Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Polski Czerwony Krzyż ma już 100 lat. Malborskie PCK w nowej siedzibie.

  • Wydanie nr 211/2021
  • 13 lutego 2019, 09:45
  • Redakcja
  • Wiadomości
Polski Czerwony Krzyż ma już 100 lat. Malborskie PCK w nowej siedzibie. fot. internet
Polski Czerwony Krzyż - najstarsza polska organizacja humanitarna 18 stycznia br. obchodziła setną rocznicę istnienia. A zaczęło się 155 lat temu, 22 sierpnia 1864 roku, kiedy 16 państw podpisało w Genewie dokument zapewniający lepszy los rannych żołnierzy i jeńców podczas konfliktów zbrojnych, znany jako Konwencja Genewska. Podpisany dokument zapoczątkował Ruch Czerwonego Krzyża na świecie. Naruszenie konwencji traktowane jest, jak zbrodnia wojenna.

Malborski oddział PCK.

Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku zaczęła się zaraz po wojnie. Początkowa działalność związana była z organizacją punktów sanitarnych oraz szpitala, poszukiwaniem zaginionych w wojennej zawierusze, a także z tworzeniem punktu krwiodawstwa.

Ważnym momentem działalności PCK był okres stanu wojennego, podczas którego m.in. organizowano pomoc internowanym i ich rodzinom.

Obecnie malborski oddział skupia się przede wszystkim na prowadzeniu działalności opiekuńczo – socjalnej, promocji zdrowia i prawa humanitarnego.

Od 4 lutego br. PCK w Malborku działa w nowym biurze, znajdującym się w budynku internatu ZSP nr 4 przy ul. 500 – lecia 23 (dawny dom dziecka).

Czerwony Krzyż - znak rozpoznawalny na całym świecie.

Założyciel i twórca Czerwonego Krzyża, Henri Dunant wyszedł z inicjatywą powołania we wszystkich krajach stowarzyszeń pomocy, które zrzeszałyby przeszkolonych wolontariuszy niosących ratunek rannym na polu bitwy. Jego zdaniem wolontariusze, by mogli czuć się bezpiecznie podczas niesienia pomocy, powinni się wyróżniać znakiem, uznawanym powszechnie przez wszystkie skonfliktowane strony i dającym status całkowitej neutralności.

W ten sposób w roku 1863 podczas międzynarodowej konferencji w Genewie stworzony został znak Czerwonego Krzyża na białym tle (odwrotność szwajcarskiej flagi), zwany także Krzyżem Genewskim, który stał się rozpoznawalnym znakiem ochotników niosącym pomoc rannym w konfliktach zbrojnych żołnierzom. Dało to początek Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Polski Czerwony Krzyż w Polsce.

Po odzyskaniu niepodległości, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, 18 stycznia 1919 roku zwołano naradę wszystkich organizacji istniejących na ziemiach polskich, kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Podczas narady pod patronatem Heleny Paderewskiej, organizacje te powołały do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Jego pierwszym prezesem został Paweł Sapieha. W roku 1927 zmieniono nazwę organizacji na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie od 100 lat.

Struktura PCK.

Na strukturę organizacyjną Polskiego Czerwonego Krzyża składają się cztery poziomy – krajowy z Zarządem Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża, okręgowy z 16 oddziałami, rejonowy z ponad 200 oddziałami i jednostki podstawowe stanowiące fundament organizacji, czyli Szkolne Koła PCK, Kluby Honorowych Dawców Krwi, Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych, Grupy Pomocy Humanitarnej oraz Grupy Ratownictwa.


 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.