Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy o nową miniaturę zamku uda się zadbać? Czy tym razem pieniądze nie pójdą w błoto?

Miasto Malbork informuje, że powstanie nowa miniatura zamku. Budowla ma kosztować 50 tys. Na jej realizację złożą się m.in. przedsiębiorcy. Pytanie brzmi - jak władze zapobiegną ciągłemu niszczeniu miniatury? Obecnie stojącą budowlę naprawiano już wiele razy. Mimo licznych interpelacji, obiektu nie udało się skutecznie zabezpieczyć. Czy tym razem będzie inaczej? Czy pieniądze nie pójdą w błoto?

W czwartek 31 stycznia w Urzędzie Miasta zaprezentowano wizualizacje miniatury oraz fragment przyszłej konstrukcji. Nową miniaturę wykona malborski artysta rzeźbiarz Piotr Banasik. Stworzył on m.in. statuetki konkursu "Malborski Mistrz Biznesu". Miniatura powstanie na betonowej konstrukcji, a detale wykonane zostaną z cegły, kamienia i stali, czyli materiałów obecnych w oryginalnej konstrukcji malborskiej warowni. Ostateczny kształt miniatury artysta konsultował z pracownikami Muzeum Zamkowego w Malborku (m.in. z Bernardem Jesionowskim). Wspólnie zdecydowano, że powstająca kopia zamku przybierze kształt i detale architektoniczne warowni z 1938 roku. Dzięki temu turysta będzie mógł porównać sobie zmiany, jakie nastąpiły w powojennej historii zamku. 

 

Nowa miniatura za 50 tysięcy złotych

W kosztach powstającej miniatury partycypować będą m.in. malborscy przedsiębiorcy. Temat poruszany był 10 stycznia na spotkaniu Rady Gospodarczej działającej przy Burmistrzu Miasta Malborka. Wtedy członkowie Rady zadecydowali o współfinansowaniu powstającej atrakcji turystycznej. Szacowany koszt nowej konstrukcji to 50 tysięcy złotych, a koszt samorządu uzależniony będzie od środków przekazanych przez darczyńców. Dla darczyńców przekazujących kwotę 1000 zł i wyższą przewidziano możliwość zamontowania pamiątkowych płyt z nazwą bądź logotypem firmy. 

Budowę nowej atrakcji może wesprzeć każdy. Osoby zainteresowane partycypowaniem w kosztach mogą kontaktować się ze Zbigniewem Charmułowiczem - tel 888 689 993. - informuje portal 82-200.pl

 

Widzowie pytają nas o sens inwestycji, skoro do tej pory poprzedniej miniatury nikt nie uchronił przed wandalami. Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.