Tylko kilka minut dzieli nas od śmierci.
Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami, jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej.
W związku z tym, że chodzenie po lodzie nie zalicza się do żadnego wykroczenia, strażacy apelują do wszystkich mieszkańców o rozwagę i zdrowy rozsądek. Wejście na kruchy lód może ostatecznie skończyć się walką o własne życie.
Zaburzenie rytmu serca, bezdech i utrata świadomości. Ciekawość może nas dużo kosztować.
Zaczyna się walka z czasem. Dochodzi do hipotermii – nadmiernego wychłodzenia organizmu, czego efektem jest utrata przytomności. Z pierwszych objawów hipotermii jest drżenie mięśni, szczególnie rąk i nóg, a także tzw. kłapanie szczęką. Potem następuje zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność i senność. Na końcu następuje utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik życiowych procesów, a co za tym idzie – niestety śmierć.
Jesteśmy w stanie przeżyć w wodzie o temperaturze -4ºC tylko kilka minut. Trzeba pamiętać, że podczas mroźnej zimy woda może być jeszcze zimniejsza. Przewidywany czas przebywania w niej znacznie się skraca.
W jaki sposób pomóc sobie i tonącemu?
Gdy kruchy lód załamie się pod naszym ciężarem przede wszystkim zachowajmy spokój i głośno wzywajmy pomoc. Próbujmy wydostać się na lód, jeżeli jest to trudne – oszczędzajmy siły do momentu przybycia pomocy. Jeżeli jesteśmy w stanie, zdejmijmy buty, które niebezpiecznie nas obciążają i ciągną w dół.
Widząc tonącą osobę w pierwszej kolejności powinniśmy zaalarmować służby ratunkowe pod numerem 112. Jeżeli chcemy pomóc osobie w niebezpieczeństwie, należy to robić w pozycji leżącej, czołgając się po lodzie. Próbować podać jej długi szalik, grubą gałąź lub nawet sanki zachowując przy tym środki ostrożności, by samemu nie wpaść do wody. Gdy z powodzeniem wyciągniemy poszkodowaną osobę, w miarę możliwości rozebrać ją z mokrych ubrań i okryć czymś suchym i ciepłym. Dobrze byłoby przenieść ją do ciepłego pomieszczenia lub samochodu, by nie doszło do dalszego wychłodzenia organizmu. Do przyjazdu służb ratunkowych, dość często sprawdzajmy stan tej osoby. W razie konieczności rozpocznijmy resuscytację krążeniowo – oddechową. Przytomnej osobie poszkodowanej można podać słodkie i ciepłe płyny do picia.
Służby mundurowe przestrzegają.
- Pamiętajmy, że pokrywa lodowa zawsze może być zdradliwa i zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej grubość. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w
pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Po usłyszeniu sygnału trzeszczenia lodu należy natychmiast zawróć zejść z pokrywy lodu – apelują strażacy.
Informację, jak prawidłowo zachować się w kryzysowym momencie przekazał nam mł. bryg. Robert Licznerski, rzecznik prasowy PSP w Malborku.
Fakt. Niby wszyscy po gimbazie wią że H2O pod lodem ma te swoje 4 stopnie Celsjusza, ale ... nie szkodzi niektórym zamrozić krew w żyłach? :)))
Niech mnie ktoś oswieci jak można przebywać w wodzie o temp. - 4 stopnie Celsjusza?