Wydanie nr 215/2021, Wtorek 3.08.2021
imieniny: pokaż (5 imion)Nikodem, Nikodema, Szczepan, Lidia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podwyżka o 1500%. Spór mieszkańców ul. Kościuszki z Urzędem Miasta Malborka.

Płaciłem 65 złotych, teraz urząd żąda 1067 zł. Podnieśli nam stawkę za użytkowanie wieczyste z 1% na 3% i w dodatku w barbarzyński sposób na nowo wycenili grunty – tak swoją sytuację opisują mieszkańcy budynku przy ul Kościuszki 23B. W odpowiedzi urząd przyznaje, że rozumie, ale musi zrobić porządek.

Budynek przy ul. Kościuszki 23 ma przeznaczenie usługowo-mieszkalne. W zależności czy w lokalu jest prowadzona działalność, czy jest on użytkowany na cele mieszkalne płaci się różne stawki za użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy mają naliczaną stawkę w wysokości 3%, mieszkańcy 1%. Takie stanowisko przedstawia Samorządowe Kolegium Odwoławcze i mieszkańcy. Urząd Miasta Malborka na sprawę patrzy inaczej. Zdaniem magistratu wszyscy użytkownicy powinni płacić 3%.

Mieszkańcy są zawiedzeni

- Wcale mnie nie dziwi, że Malbork się wyludnia. Po 10 latach miasto sobie przypomniało i chce zwiększyć opłatę za użytkowanie wieczyste o 1500%. Urzędniczka powiedziała nam, że zwiększenie opłat - po prostu sobie wychodziliśmy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze już rok temu stwierdziło, że skoro lokal jest użytkowany na cele mieszkalne, to stawka użytkowania powinna być naliczana w wysokości 1%. Jeżeli urząd chciał wyrównać wszystkim stawkę, to powinien ją obniżyć naszym sąsiadom z 3% do 1%, a nie nam dawać podwyżkę. Problem w tym, że magistrat na nowo wycenił również grunty i każdy z nas musi płacić o kilkaset procent więcej. Mimo, że sąsiadka ma nadal stawkę 3%, to po nowej wycenie gruntów jej opłata wzrosła z 90 do ponad 500 złotych - informuje pan Jakub.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy również Urząd Miasta Malborka. Szczegóły w materiale wideo.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Dariusz
Dariusz 23.01.2019, 18:17
Byłą akcja "Stop Hejtowi " ale tylko na pokaz jak widać.
Sąsiad
Sąsiad 23.01.2019, 15:58
........................znam kobitę. Od zawsze uważała się za najmądrzejszą, najładniejszą a to .................. !
Comar
Comar 23.01.2019, 09:53
Pan Burmistrz właśnie "strzelił sobie w kolana". Efekt pozna przy następnych wyborach. Niech nie zapomina, że jego rola wobec mieszkańców jest rolą służebną.
Rozczarnowany mieszkaniec
Rozczarnowany mieszkaniec 23.01.2019, 07:59
Pani Naczelnik, nie zachęcała Pani do możliwości składania odwołania, lecz powiedziała, że spotkamy się w sądzie, ponieważ macie wypracowane stanowisko i będziecie się jego trzymali. Decyzja SKO nie jest dla Pani wiążąca....ciekawe kto tym razem nie umie czytać ze zrozumieniem. Pani czy mieszkańcy?
Niekompetencja, brak znajomości przepisów, złośliwość, drwina to jest to co nas ze strony urzędu spotkało.
Zmiana ceny gruntu z ok. 256 zł na 1399 zł, jest przykładem barbarzyństwa z Państwa strony! Uzupełnienie braku w przyjętym budżecie należało by poszukać w działaniach przynoszących zyski dla miasta. Może na tym ktoś się w końcu skupi,a nie na podwyżkach z tytułu użytkowania wieczystego dla swoich mieszkańców!.
JA!
JA! 22.01.2019, 21:16
w budżecie malborka brakuje około 20 MLN złotych i o tym cisza - telewizjo malbork zajmijcie się tym ! Czy to prawda że w budżecie zapisana jest sprzedaż działki za 6 mln zł na ulicy dalekiej która nie została sprzedana bo inwestor wycofał się już w tamtym roku??? PROKURATURA ? Czekamy na wyjaśnienia