Wydanie nr 333/2024, Czwartek 28.11.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Po e-zwolnieniach przyszedł czas na e-recepty. Informatyzacji służby zdrowia ciąg dalszy.

  • Wydanie nr 333/2024
  • 2 stycznia 2019, 10:24
  • Redakcja
  • Wiadomości
Po e-zwolnieniach przyszedł czas na e-recepty. Informatyzacji służby… fot. pixabay
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w każdej aptece można już zrealizować elektroniczne recepty. Zdaniem ministerstwa wdrożenie e-recepty jest jedną z kluczowych e-usług, będących elementem procesu informatyzacji polskiego sektora ochrony zdrowia.

Na wprowadzeniu e-recept skorzystają nie tylko pacjenci, ale również lekarze. Problemy ze zgubieniem lub zniszczeniem recepty, a także z nieczytelnie wypisaną receptą czy też brakiem na niej pieczątki lekarza przejdą do historii. Dzięki wprowadzonej innowacji, nie będzie problemu wykupienia lekarstw w różnych aptekach z jednej recepty. Poza tym każdy pacjent będzie mógł sprawdzić swoja historie wystawionych e-recept w Internetowym Koncie Pacjenta. Możemy do niego uzyskać dostęp za pomocą Profilu Zaufanego. W systemie będzie również zamieszczona informacja o realizacji recepty. Pacjenci będą mogli także upoważnić bliskich do dostępu historii swoich recept. Rozwiązanie takie przygotowano głównie z myślą o seniorach, dzięki czemu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba leki wykupiła albo czy trzeba receptę zrealizować. Zdaniem resortu zdrowia elektroniczne recepty pozwolą lekarzom oszczędzić czas, a możliwość sprawdzania historii przepisywanych lekarstw poprawi monitorowanie terapii i zapobiegnie przyjmowaniu zbyt wielu leków i interakcjom międzylekowym.

Od lekarza możemy dostać e-receptę na dwa sposoby: dostajemy wydruk bez pieczątek i podpisów albo receptę, która przyjdzie sms-em lub mailem – znajdować się będzie na niej 4 – cyfrowy kod wygenerowany przez system po wpisaniu danych przez lekarza. Z kodem lub wydrukiem od lekarza udajemy się do apteki. Dodatkowo trzeba podać farmaceucie swój nr PESEL i na podstawie tych wszystkich danych lekarstwa zostaną nam wydane.

Oczywiście nie od każdego lekarza dostaniemy już e-receptę, ponieważ lekarze i placówki medyczne mają czas na przystąpienie do projektu do 1 stycznia 2020 roku.

 

Źródło:

tvn24bis.pl

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.