Wydanie nr 165/2021, Poniedziałek 14.06.2021
imieniny: pokaż (4 imiona)Walerian, Justyn, Eliza, Ninogniew
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski: Trwa policyjna akcja „Znicz 2018”

Powiat sztumski: Trwa policyjna akcja „Znicz 2018” fot. pixabay.com
Wspólne patrole policjantów, strażników miejskich można spotkać w pobliżu cmentarzy. Jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się w podróż i odwiedzają groby swoich najbliższych.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszają się po drogach. 

Policja apeluje do kierowców o bezpieczną, odpowiedzialną i ostrożną jazdę.

Pieszym policja przypomina o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. 

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. To właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby-wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w trakcie Święta Zmarłych nad naszym bezpieczeństwem czuwa kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. 

Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych jest więcej patroli. Funkcjonariusze kierują ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach w miastach zmieniła się organizacja ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego – doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest i szybciej i wygodniej. 

W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane są również przez policjantów ubranych po cywilnemu. Funkcjonariusze z wydziałów wywiadowczych doskonale znają metody przestępców. A dzięki temu, że wtapiają się w tłum, mogą skutecznie wyławiać z tłumu np. kieszonkowców. Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych do akcji włącza się również lotnictwo policji. Funkcjonariusze w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe w okolicach cmentarzy. 

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym.

Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty.

Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak, aby nie pokonywać całego, czasem  kilkuset kilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. 

Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem.

Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła. 

Wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu drogowego w rejonie Cmentarza Komunalnego w Sztumie. 

 

 

 

 

 

 

Info: KPP Sztum

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.