Wydanie nr 333/2024, Czwartek 28.11.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Grzegorz, Lesław, Zdzisław, Gościrad, Lesława, Jakub, Rufin, Ginter, Guncerz, Gunter, Kwieta, Berta
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy istnieje życie bez plastiku? Unijny zakaz przegłosowany.

Czy istnieje życie bez plastiku? Unijny zakaz przegłosowany. fot. źródło: pixbay
Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego 10 października 2018 r. przyjęła rezolucję mówiącą o tym, że już od roku 2021 znikną na dobre z codziennego użytku niektóre wyroby plastikowe w ramach programu ratunkowego dla oceanów. W dniu dzisiejszym, tj. 24 października 2018 r. Parlament Europejski poparł wprowadzenie tego zakazu.

Ze sklepowych półek znikną plastikowe sztućce i naczynia czy patyczki higieniczne, ale mowa jest również o jednorazowych foliówkach. Według KE umożliwiłoby to m.in. uniknięcia emisji 3,4 mln ton dwutlenku węgla, a także da zaoszczędzić kwotę rzędu 22 miliardów euro. Zobowiąże to również państwa członkowskie do stworzenia krajowego planu zachęcającego swoich obywateli do stosowania produktów wielokrotnego użytku, a także tych nadających się do recyklingu. Dotyczy to głównie plastikowych butelek. Unia Europejska chce zachęcić do ich zwracania poprzez system kaucji, a koszty z tym związane częściowo mają pokryć producenci opakowań plastikowych.

 

Plastikowe odpady zatruwają oceany.

Zdaniem Komisji Europejskiej ponad 80 % morskich odpadów stanowią sztuczne tworzywa. Z racji powolnego rozkładu sztuczne tworzywa kumulują się w morzach, oceanach i na plażach Europy i  całego świata. Plastikowe pozostałości znajdowane są w zwierzęcych organizmach, m.in. wielorybów, żółwi, fok, skorupiaków i ryb - będących również częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

Czy istnieje realna szansa na życie bez plastiku? Niestety na obecnym etapie życia cywilizacyjnego trudno jest nam to sobie wyobrazić.

 

To może być styl życia.

Pocieszające jest to, że mimo wszystko ludzie próbują zmieniać otaczający ich świat, również w kwestii ograniczenia stosowania plastiku w życiu codziennym.

Jak to robią? Żyją zgodnie z nurtem Zero Waste, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „brak śmieci” lub „niemarnowanie”. Jest to styl życia, w którym człowiek stara się nie zanieczyszczać środowiska poprzez generowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Dotyczy to w zasadzie wszystkich sfer naszego życia - używanie bawełnianych toreb na zakupy, poprzez dawanie rzeczom drugiego życia, aż po ograniczenie się do zakupu tylko niezbędnych rzeczy czy jedzenia.

Niestety miłośników takiego stylu jest nadal mało. Czym zatem można zastąpić niechciany plastik?

Z ciekawą propozycją wyszła naprzeciw Róża Rutkowska, absolwentka poznańskiej School of Form, która stworzyła SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast) mogący z powodzeniem zastąpić plastik. Jest to tkanina z grzybka kombuchy, która powstaje w wyniku fermentacji cukrów pochodzących z rolniczych odpadów. Tworzywo ekologiczne przybiera formę membrany imitującą folię na powierzchni płynu. SCOBY można hodować w warunkach domowych. Jak przekonuje pomysłodawczyni, nie wymaga szczególnej opieki czy też uwagi, chyba że na początku procesu, który w rezultacie trwa dwa tygodnie. Nie wymagający do rozwoju słonecznego światła, tylko wyższej temperatury, hodowany w podziemiach czy zaciemnionych pomieszczeniach, może stanowić fundament w przyszłym rozwoju nie tylko rolnictwa.

Dzisiejsze głosowanie jest kwestią formalną, która może ograniczyć zanieczyszczenie środowiska naszej planety. Jednak nawet najlepsze przepisy nie zastąpią edukacji dzieci od najmłodszych lat, a także poprawy świadomości ekologicznej dorosłego człowieka.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
czytelnik
czytelnik 24.10.2018, 16:45
To jest nawet dobry krok, ale jeszcze lepszy byłby, gdyby Unia Europejska postawiła na konopie przemysłowe. Z włókna konopnego można wytworzyć tworzywo w 100% biodegradowalny (po ok. 3 miesiącach nie ma śladu np. po plastikowej butelce), nietoksyczny (nawet po połknięciu) dla ludzi zwierząt, środowiska i przyrody, mniej kosztowny oraz o wiele bardziej wytrzymały niż zwykły plastik. Więc może zamiast zakazywać jednorazowych sztućców to zakazać konkretnie tych,które są wytwarzane z celulozy pochodzącej z ropy naftowej a postawić na te biodegradowalne z włókna konopi. :)
Nemo
Nemo 24.10.2018, 19:49 (odpowiedź do czytelnik)
Od kiedy celuloza pochodzi z ropy naftowej? Czas do szkoły .
czytelnik
czytelnik 24.10.2018, 20:41 (odpowiedź do Nemo)
Wiedza pozaszkolna też nie boli, proszę sobie poczytać coś poza podręcznikami. :)
XZY
XZY 24.10.2018, 20:55 (odpowiedź do czytelnik)
Proszę sobie poczytać drogi/droga Nemo o włóknach sztucznych w których głównie są to włókna celulozowe. Zbyt szybko został napisany komentarz gdyż chodziło o włókna celulozowe a nie samą celulozę, stąd nieporozumienie. ;)
Asia
Asia 24.10.2018, 16:27
knajpy na mierzei upadną jak będa musieli dawać papierowe naczynia lub z kolei sanepid bedzie miał używanie jak trzeba będzie podawać na normalnych talerzach i metalowych sztućcach. Ale jestem za skończeniem z tym cholernym plastikiem