Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Projekt „Przywrócenie i ochrona różnorodności biologicznej rzeki Dzierzgoń w Gminie Dzierzgoń” wybrany do dofinansowania.

Projekt „Przywrócenie i ochrona różnorodności biologicznej rzeki Dzierzgoń w Gminie Dzierzgoń” wybrany do dofinansowania. fot. wikimedia.org
Gmina Dzierzgoń wychodząc naprzeciw środowiskowym potrzebom w ubiegłym roku, złożyła dokumentację aplikacyjną o środki zewnętrze. Projekt pn. „Przywrócenie i ochrona różnorodności biologicznej rzeki Dzierzgoń w Gminie Dzierzgoń”, został oceniony pozytywnie i został wybrany do dofinansowania!

To świetna wiadomość, tym bardziej że projektem objęta jest rzeka Dzierzgoń w centrum miasta. Dzięki temu będzie możliwość odbudowy ekosystemu.
Planuje się budowę tarlisk ryb w centrum miasta, liczne nasadzenia roślinności wodnej i lądowej.

Ponadto powstanie Szlak pieszy od obecnej ul. Odrodzenia (korty) wraz ze schodami od strony poczty, aż do drewnianego mostku przy Dzierzgońskim 
Ośrodku Kultury. Szlak pieszy powstanie także po drugiej strony rzeki przy straży pożarnej.

Ponadto zagospodarowany zostanie teren po ławeczkach na kortach oraz wzdłuż ciągu wypoczynkowego nad rzeką zostaną zamontowane liczne elementy małej infrastruktury, w tym ekologiczne budki lęgowe dla ptaków, budki dla nietoperzy i hotel dla owadów.Cały teren uzbrojony zostanie w ławki parkowe, śmietniki, stojaki na rowery, tablice informacyjne, oświetlenie i monitoring.

W celu lepszego wykorzystania terenu na cele edukacyjne, powstanie aplikacja pod roboczą nazwą „Dzierzgoń – włącz wyobraźnię”. Aplikacja będzie stworzona do użycia na urządzeniach mobilnych typu smartfon i powiązana ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną przebiegającą w dolinie rzeki na terenie miasta Dzierzgoń.

W ramach działań edukacyjnych grupa młodzieży szkolnej, nauczyciele i mieszkańcy pod nadzorem przyrodników będą brali udział w monitoringu działań projektowych. Zakłada się, że dzięki zdobyciu wiedzy przyrodniczej i zaangażowaniu w działania ochronne, powstanie swoista więź mieszkańców z przyrodą, która wpłynie rozwój świadomości przyrodniczej i dbałość o bioróżnorodność wśród mieszkańców.

Całość projektu opiewa na ok. 330.000 zł z tego aż 270.000 zł stanowi dofinansowanie.

 

 

 

 

 

Info: Facebook Gmina Dzierzgoń

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Dzierzgoń


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.