Wydanie nr 274/2022, Sobota 1.10.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Cieszysław, Benigna, Danuta, Jan, Małobąd, Remigiusz, Igor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zapraszamy na Żuławy

Żuławy delty Wisły, nazywane też Żuławami Wiślanymi, to klasyczna delta rzeczna oparta zachodnim skrajem o krawędź Pojezierza Kaszubskiego, od wschodu ograniczona Wysoczyzną Elbląską, od południa Pojezierzem Iławskim. Od północy oddziela Żuławy od morza niewielkiej szerokości wał wydmowy Mierzei Wiślanej. Zapraszamy na pierwszy odcinek z cyklu „Zapraszamy na Żuławy”

Żuławy dzieli się je na trzy jednostki terytorialne: Żuławy Gdańskie na zachód od Wisły, Żuławy Wielkie w rozwidleniu Wisły i Nogatu oraz Żuławy Elbląskie na wschód od Nogatu. Około 30 % powierzchni Żuław stanowią depresje, a najniżej położony obszar znajduje się w miejscowości Raczki Elbląskie, gdzie depresja sięga 1,8 m ppm.

Chcemy zaprosić widzów na Żuławy Wielkie, których częściową panoramę widać jak na dłoni z wieży malborskiego zamku. Właśnie z Malborka, po zwiedzeniu zamku, proponujemy wyruszyć na romantyczną wędrówkę po tajemniczych i jeszcze nieodkrytych Żuławach.

Zapraszamy na Żuławy to seria pięciu filmów TV Malbork (TvRegionalna24.pl) zrealizowanych w 2014 roku i  stanowi próbę przybliżenia tej specyficznej i jedynej w Polsce krainy utworzonej wspólnie przez przyrodę i człowieka. Uważamy bowiem, że potencjał turystyczny Żuław pozostaje ciągle nie wykorzystany. A przecież region ten doskonale nadaje się do uprawiania różnych form turystyki: wodnej – dzięki Pętli Żuławskiej, rowerowej – dzięki ścieżkom, których ciągle jeszcze za mało i oczywiście pieszej.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.