Wydanie nr 262/2021, Niedziela 19.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Dzierzgoń: Uchylasz się od obowiązku alimentacyjnego? Możesz stracić prawo jazdy.

Gmina Dzierzgoń: Uchylasz się od obowiązku alimentacyjnego? Możesz stracić prawo jazdy. fot. pixabay.com
MOPS lub MGOPS na mocy ustawy mogą skierować wniosek do Starosty o zabranie prawa jazdy rodzicom, którzy nie wypełniają obowiązku alimentacyjnego. Przeczytaj jak i dlaczego można stracić dokument.

W przypadku kiedy jeden z rodziców, na którego sąd nałożył obowiązek płacenia alimentów, ale ten uchyla się od płacenia na swoje dziecko Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, może wystąpić do Starosty o odebranie mu prawo jazdy. Jednak do tego dłużnik musi być wyjątkowo "uciążliwy". Jeśli nie pracuje powinien być zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy. MOPS informuje Powiatowy Urząd Pracy o potrzebie aktywizacji bezrobotnego rodzica. Powinien również udzielić wywiadu alimentacyjnego.

Jeżeli jednak ów dłużnik nie chce współpracować z MOPS-em oraz organami - czyli np. uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub nie składa oświadczenia majątkowego lub odmawia zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy wówczas uznaje się go za osobę uchylającą się od obowiązku alimentacyjnego i w tym momencie składany jest wniosek przez MOPS do Starosty o zatrzymanie prawa jazdy wraz z dołączonym odpisem tej decyzji. 

Składany jest również wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 kodeksu karnego, który mówi, że :  kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zadłużony rodzic, może odzyskać prawo jazdy w momencie kiedy faktycznie zacznie spłacać dług - wtedy to MOPS kieruje wniosek do Starosty o anulowanie oraz informuje organ właściwy wierzyciela i komornika sądowego o efektach, które udało się osiągnąć.
 

A jak to wygląda w Gminie Dzierzgoń? 

Z informacji jakie nasza redakcja uzyskała od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierzgoniu wynika, że od stycznia tego roku prawo jazdy zostało zatrzymane 5 niepłacącym rodzicom. W jednym przypadku wniosek o zatrzymanie dokumentu okazał się skuteczny, ponieważ rodzic zaczął spłacać dług i osiągnął 50% spłaty co powoduje, że prawdopodobnie otrzyma z powrotem prawo jazdy.

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.