Wydanie nr 212/2021, Sobota 31.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć przed przyjęciem spadku

Wszystko, co musisz wiedzieć przed przyjęciem spadku fot. Wszystko, co musisz wiedzieć przed przyjęciem spadku
Śmierć bliskiej osoby to okres trudny i pełen emocji. Sprawy spadkowe natomiast bywają skomplikowane. Spadek oznacza bowiem nie tylko nabycie praw majątkowych, ale także wszelkich obowiązków majątkowych spadkodawcy – innymi słowy, także wszelkie jego długi. Co więc dokładnie musisz wiedzieć przed przyjęciem spadku?

Sposób przyjęcia spadku

Każdy spadkobierca może postanowić w pełni odrzucić spadek. Istnieją natomiast dwie drogi jego przyjęcia:

  • przyjęcie proste: z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe,
  • przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza – z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.

W drugim przypadku spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości stanu czynnego spadku (aktywów), a po jego podziale, tylko do wysokości wartości własnej otrzymanej części majątku spadkowego.

Oświadczenie

Przed sądem lub przed notariuszem należy złożyć oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku. Nie jest tu konieczna forma pisemna, starczy ustna deklaracja. Można też wyrazić swoją wolę na piśmie z urzędowo poświadczonym podpisem. Na dopełnienie tej formalności spadkobierca ma sześć miesięcy – lecz od dnia, w którym poznał tytuł swojego powołania. Co to oznacza? To najczęściej data otrzymania informacji o śmierci spadkodawcy. W wypadku niezłożenia takiego dokumentu, po upływie pół roku przyjmuje się, że jest to jednoznaczne z przyjęciem przez spadkobiercę całości z dobrodziejstwem inwentarza. Ponadto raz złożone oświadczenie jest nieodwołalne, niezależenie od jego treści. Należy więc tę decyzję gruntowanie przemyśleć i sprawdzić wszelkie zobowiązania zmarłego.

Dzieci

Powołanie kogoś do spadku odbywa się albo zgodnie z ustawą, albo z wolą spisaną w testamencie. O ile spadkobiercą nie może być osoba, która w momencie otworzenia spadku nie żyje, o tyle może nim być dziecko poczęte – z tym, że musi się ono urodzić żywe. Ogółem, spadkobiercą może być każdy bez względu na wiek. To istotne, zwłaszcza jeśli spadkiem jest dług, który bez powzięcia stosownych kroków przez opiekuna prawnego czy rodzica przejdzie na dziecko. Należy wtedy w jego imieniu zrzec się spadku po zmarłym, by nie narażać małoletniego na życie z długami, których odsetki rosnąć będą nim dobiegnie ono pełnoletniości.

Istnieje wiele pułapek, w które można wpaść jako spadkobierca lub jego rodzic. Sprawy spadkowe komplikują się także, gdy o zachowek wnoszą osoby z rodziny zmarłego, które nie zostały wymienione w testamencie jako spadkobiercy. Wtedy ci, którzy majątek odziedziczyli, muszą spłacić wnioskujących o swoją część spłaty. Pomoc adwokata czy radcy prawnego w takich sprawach będzie więc koniecznością.

Dziedziczenie kredytów

Uważać należy także przy nieruchomościach, na których wciąż ciąży kredyt hipoteczny zaciągnięty przez spadkodawcę. Tutaj przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie będzie w stanie uchronić przed konsekwencjami, odpowiedzialność spadkobiercy zgodnie z ustawą o księgach wieczystych (art. 74) okazuje się nieograniczona. Jeśli spadkobierca nie dogada się z instytucją bankową (wierzycielem hipotecznym) w sprawie kredytu, może ona przejąć mieszkanie, na którym zadłużenie kredytowe ciąży. Dlatego gdy nieruchomości wzięte na kredyt hipoteczny są częścią spadku, zaleca się jego odrzucenie.

Zanim podejmiesz decyzję o przyjęciu spadku, sprawdź dokładnie stan majątkowy spadkodawcy, a także wszelkie zaciągnięte przez niego zobowiązania. Nie zapomnij o złożeniu stosownego oświadczenia. By być spokojnym o dopełnienie formalności i dokładne sprawdzenie majątku zmarłego, sięgnij po pomoc dobrej kancelarii.

Wszystko, co musisz wiedzieć przed przyjęciem spadku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.