Wydanie nr 336/2024, Niedziela 1.12.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Eligia, Natalia, Platon, Edmund, Eligiusz, Blanka, Sobiesława, Gosława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

WOT korzysta z najlepszych wzorców. Za rok polscy terytorialsi wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z żołnierzami Estońskiej Ligi Obrony.

WOT korzysta z najlepszych wzorców. Za rok polscy terytorialsi wezmą… fot. WOT
Wojska Obrony Terytorialnej są istotnym elementem nowoczesnej struktury militarnej.

Obrona Terytorialna występuje powszechnie w większości państw demokratycznych, w szczególności w krajach członkowskich NATO. Jest ona ważną częścią nowoczesnej struktury militarnej, która w  powiązaniu z systemem niemilitarnym, w decydujący sposób wpływa na skuteczność obrony narodowej. Wojska OT mogą realizować szereg zadań militarnych takich jak np. wspieranie wojsk operacyjnych oraz niemilitarnych polegających m.in. na zwalczaniu klęsk żywiołowych. W Polsce Wojska Obrony Terytorialnej istniały do 2008 roku.

Obecnie od 1 stycznia 2017 roku trwa ich reaktywacja. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej  czerpie wiedzę od Państw z wieloletnim doświadczeniem w budowie systemu obrony terytorialnej. W tym celu nawiązano kontakty z wieloma formacjami OT na całym świecie. Szczególnie owocna okazała się współpraca z Estońską Ligą Obrony.

- Estonia ma na pewno wieloletnie doświadczenia w budowie systemu obrony terytorialnej. Podobnie jak w przypadku WOT, w zdecydowanej większości składa się z ochotników, co nie generuje wysokich kosztów w porównaniu z wojskami operacyjnymi. Po wielu latach funkcjonowania służba w Estońskiej Lidze Obrony stała się w takim stopni prestiżowa, że każdy nowy członek Ligi musi posiadać rekomendację dwóch aktywnych członków organizacji. Co więcej, będąc już żołnierzem Ligi ochotnicy nie otrzymują pieniędzy, lecz muszą płacić składki członkowskie. Mimo to zauważalny jest wysoki poziom świadomości społecznej. Z rozmów z żołnierzami wynikało, że robią to z woli obrony ojczyzny, są bardzo świadomi zagrożeń i wręcz dumni, że mogą coś zrobić dla kraju. Taką elitarność formacji chcemy wypracować również w Polsce – mówi płk Marek Oliwkowski, szef Oddziału Ćwiczeń i Szkolenia Dowództw z Dowództwa WOT.  

Warto wspomnieć, że na mocy nawiązanych kontaktów Dowództwa WOT z Estońską Ligą Obrony, w przyszłym roku żołnierze OT, wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z żołnierzami ELO. W Polsce powstaje 17 Brygad Obrony Terytorialnej. W województwie pomorskim powstaje 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, której dowództwo mieści się przy ul. Słowackiego 5 w Gdańsku. W jej strukturach tworzone są Bataliony Lekkiej Piechoty m.in. w Malborku oraz Słupsku.

Dowódcą 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju. Ich wyszkolenie, wiedza praktyczna oraz doświadczenie są gwarancją wysokiego poziomu szkolenia w podległych batalionach. 

Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej na pomorzu nadal trwa. 25 lipca odbyło się kolejne zapoznanie przyszłych żołnierzy WOT z miejscem pełnienia służby w Malborku oraz z Dowództwem 7PBOT w Gdańsku. Zainteresowani mogą składać  wnioski codziennie we właściwej dla miejsca zameldowania Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Po spełnieniu wszystkich wymagań w kolejnym wyznaczonym terminie odbędą szkolenie i zostaną żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Wcielenie do służby pierwszych żołnierzy WOT odbędzie się 3 września 2018 roku w Malborku i dotyczyć będzie osób, które mają już za sobą przysięgę wojskową, złożoną po 1991 roku. Następnie ochotnicy przeniosą się do Słupska, gdzie rozpoczną ośmiodniowe szkolenie. Natomiast 15 września, również w Malborku odbędzie się wcielenie w szeregi WOT ochotników, nie mających przeszkolenia wojskowego. W tym przypadku jednak, szkolenie potrwa szesnaście dni i zakończone zostanie uroczystą przysięgą wojskową.

Na tym jednak nie koniec.

Cały proces szkolenia ,,terytorialsów’’ trwa 3 lata i w kolejnej fazie  ma charakter weekendowy. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. 

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Aktualne informacje na temat procedur naboru można znaleźć na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej – www.terytorialsi.mil.pl oraz na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

 

 

Info : WOT

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.