Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Ks. Józef Wyrcza bohater z kontrowersyjną rysą. Cykl wykładów o tematyce patriotycznej

Sztum: Ks. Józef Wyrcza bohater z kontrowersyjną rysą. Cykl wykładów o tematyce patriotycznej fot. W. Mocny
Pomorze obfituje w wiele ciekawych postaci historycznych. Jedną z nich był ppłk. ks. Józef Wrycza, który był wybitnym, pomorskim działaczem niepodległościowym epoki międzywojnia, ale nie tylko. Powstała o nim interesjąca książka autorstwa dr Krzysztofa Kordy pt. „Ks. Józef Wyrcza (1884 – 1961). Biografia historyczna.”

Podczas niedawnego wykładu Krzysztofa Kordy w Sztumskim Centrum Kultury, usłyszeliśmy wiele interesujących anegdot, które wiążą wspomnianą wyżej biografię z historią walki niepodległościowej Polaków. 
Zdaniem prelegenta jednym z powodów opisania sylwetki działacza była jego trudna, choć ciekawa, ale jednak nie najciekawsza, historia czasów II wojny światowej. 
Jedną z ciekawostek historycznych poruszonych podczas spotkania był fakt, że jak twierdzi Krzysztofa Kord ks. Józef Wrycza mógł znać ks. Władysława Jana Łęgę (1889–1960), który także działał w tamtych latach. Mieszkańcom, zwłaszcza Sztumu, księdza Łegi, znanego sztumskego historyka, archeologa i etnografa nie trzeba przedstawiać...

Planowane spotkania mają na celu przybliżenie dziejów ziemi sztumskiej i Pomorza z uwzględnieniem informacji o tematyce patriotycznej, w tym niepodległościowej. 
Wszystko w nawiązaniu do 100-lecia niepodległości Polski w ramach wykładów realizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej za sprawą UMiG Sztum.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
kaszubek
kaszubek 28.05.2018, 11:56
Dzis brakuje takich społeczników. Jak jest ksiądz w parafii to tylko kasa kasa: komunie, chrzty i wesela...;-D
Młody Polak
Młody Polak 26.05.2018, 08:54
…………………………….Guru z Żoliborza ledwie się na zegarku zna. Żyło to to w PRL-u jak pączek w maśle, w nomenklaturowej rodzince, tytuły z Marksizmu zdobywało, w filmach grało, stan wojenny przespało, moczu nie trzymało i żadnej roli w demokratycznej Polsce nie odegrało. Ale teraz to ja bohater, wizjoner, ponadczasowy wódz. Za całe zło wyrządzone Polsce i Polakom - obyś z piekła nie wyszedł.