Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyrok w sprawie parkingów na drogach prawomocny. Prywatne firmy nie mogą pobierać opłat na drogach

Wyrok w sprawie parkingów na drogach prawomocny. Prywatne firmy nie mogą pobierać opłat na drogach. 9. maja 2018 skończyła się niemal dwuletnia batalia sądowa o legalność parkingów, które są położone w pasie dróg publicznych i dzierżawione prywatnym firmom. Najwyższy Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 2016 roku. To bardzo ważny wyrok, bowiem proceder nielegalnych parkingów przy drogach na plaże w tym roku ponownie uskutecznił powiat nowodworski.

Wyrok WSA, a następnie NSA dotyczy analogicznej sytuacji jaka miała miejsce w Gdańsku w roku 2016, kiedy samorząd wydzierżawił pas drogowy pod parkingi prywatnej firmie. Firma pobierała opłaty przez 7 dni w tygodniu i dyktowała skandalicznie wysokie stawki wbrew ustawie o drogach publicznych.

Od 28. kwietnia 2018 po roku przerwy taka sytuacja jest na drogach dojazdowych na plaże w Sztutowie, Stegnie, Kątach Rybackich i Jantarze. Obecnie firma PHU YES Janusz Kurowski żąda opłaty od 20 nawet do 40 zł za cały dzień parkingu. Dodatkowo robi to niezgodnie z umową, która mówi o opłacie 3 zł za godzinę i maksymalnie 20 zł za dzień. Nasuwa się pytanie dlaczego powiat nie reaguje na jawne łamanie umowy przez "operatora".

Parkingi na drogach mogą być prowadzone wyłącznie na zasadzie stref płatnego parkowania, co oznacza, że niedziele i święta są bezpłatne, a płatny jest rzeczywisty czas parkowania wg ilości godzin, a nie stawka całodzienna 20 a nawet 40 zł, którą obecnie chciał pobierać prywatny "operator". Jednak powiat nowodworski nie ma pieniędzy na zorganizowanie stref, dlatego próbuję zdobyć jakiekolwiek pieniądze od prywatnego przedsiębiorcy. Takie działanie jest jednak niezgodne z prawem.

Najważniejsza kwestia zawarta w wyroku mówi jasno: W świetle przywołanej wyżej normy konstytucyjnej nakładanie daniny publicznej, którą jest opłata za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych dopuszczalne jest jedynie w trybie określonym w art. 13 ust. 1 pkt 1 oraz art. 13b ustawy o drogach publicznych.

W przetargu, którego fragment publikujemy niżej jest jasno napisane, że powiat dzierżawi drogę publiczną pod miejsca postojowe i nie stosuję się do ww. ustawy o drogach publicznych.

Powiat nowodworski ma teraz twardy orzech do zgryzienia, bo zbliża się sezon letni i pomimo wiedzy o tym, że dzierżawa prywatnej firmie może zostać zakwestionowana umowa z prywatnym podmiotem została zawarta na okres od 28. kwietnia do 30. września 2018.

W związku z zaistniałą sytuacją kierowcy nie mają obowiązku płacić prywatnej firmie za postój samochodów przy drogach. Osoby, które dokonały już takich opłat mogą domagać się zwrotu pieniędzy.

 

Ile płaciliście za parking ? Czekamy na Państwa komentarze.

Igor Rudziński - Sztutowo.com
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.06.2018, 08:41
Tu gminy nie mają nic do gadania, bo są to drogi powiatowe, a więc powiat odpowiada za to co się dzieje. Pomimo wyroku i jasnych przepisów, nadal pobierane są wygórowane opłaty w miejscach, gdzie nie powinny być pobierane. Niech ktoś się w końcu za to weźmie!
Rr
Rr 30.05.2018, 16:58
Parking w Katach Rybackich 5zl/ h albo 30 zł za dzień. masakra. dobrze że pracownicy mili i wyrozumiali
losot
losot 27.06.2018, 17:56 (odpowiedź do Rr)
parking w Katach to nie pas drogowy tylko las więc umowa jest z nadlesnictwem i stawki moga takie być
odwiedzający
odwiedzający 22.05.2018, 06:39
BEZPRAWIE w pobieraniu "opłat" na drogach wiodących nad morze-TRWA ! Stegna,Mikoszewo,Jantar? Co na to P R A W O ?PRAWO ŁAMIĄ "Władze tych Gmin,BEZCZELNIE zezwalając na pobieranie opłat od turystów,gdzie jest POLICJA,STRAŻ MIEJSKA,gdziejest SPRAWIEDLIWOŚC?
Turysta
Turysta 21.05.2018, 15:39
Wczoraj z żoną zapłaciłem 30zł za dzień w Stegnie a więc od 9.05 niewiele się zmieniło.
losot
losot 28.06.2018, 12:07 (odpowiedź do Turysta)
kto ma oczy z korka to dokłada z worka
zygfryd
zygfryd 20.05.2018, 20:02
Może Straż Miejska z Malborka zajmie się samowolą w stawianiu blokad na chodniku na Oś Południe bo chyba miasto wydzierżawiło prywatnej osobie miejsca parkingowe . Niedługo będa tylko blokady, znaczki, tabliczki zakaz parkowania i koperty dla inwalidów a mieszkancy mają parkować kilometr od domu