Wydanie nr 268/2021, Sobota 25.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyrok w sprawie parkingów na drogach prawomocny. Prywatne firmy nie mogą pobierać opłat na drogach

Wyrok w sprawie parkingów na drogach prawomocny. Prywatne firmy nie mogą pobierać opłat na drogach. 9. maja 2018 skończyła się niemal dwuletnia batalia sądowa o legalność parkingów, które są położone w pasie dróg publicznych i dzierżawione prywatnym firmom. Najwyższy Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 2016 roku. To bardzo ważny wyrok, bowiem proceder nielegalnych parkingów przy drogach na plaże w tym roku ponownie uskutecznił powiat nowodworski.

Wyrok WSA, a następnie NSA dotyczy analogicznej sytuacji jaka miała miejsce w Gdańsku w roku 2016, kiedy samorząd wydzierżawił pas drogowy pod parkingi prywatnej firmie. Firma pobierała opłaty przez 7 dni w tygodniu i dyktowała skandalicznie wysokie stawki wbrew ustawie o drogach publicznych.

Od 28. kwietnia 2018 po roku przerwy taka sytuacja jest na drogach dojazdowych na plaże w Sztutowie, Stegnie, Kątach Rybackich i Jantarze. Obecnie firma PHU YES Janusz Kurowski żąda opłaty od 20 nawet do 40 zł za cały dzień parkingu. Dodatkowo robi to niezgodnie z umową, która mówi o opłacie 3 zł za godzinę i maksymalnie 20 zł za dzień. Nasuwa się pytanie dlaczego powiat nie reaguje na jawne łamanie umowy przez "operatora".

Parkingi na drogach mogą być prowadzone wyłącznie na zasadzie stref płatnego parkowania, co oznacza, że niedziele i święta są bezpłatne, a płatny jest rzeczywisty czas parkowania wg ilości godzin, a nie stawka całodzienna 20 a nawet 40 zł, którą obecnie chciał pobierać prywatny "operator". Jednak powiat nowodworski nie ma pieniędzy na zorganizowanie stref, dlatego próbuję zdobyć jakiekolwiek pieniądze od prywatnego przedsiębiorcy. Takie działanie jest jednak niezgodne z prawem.

Najważniejsza kwestia zawarta w wyroku mówi jasno: W świetle przywołanej wyżej normy konstytucyjnej nakładanie daniny publicznej, którą jest opłata za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych dopuszczalne jest jedynie w trybie określonym w art. 13 ust. 1 pkt 1 oraz art. 13b ustawy o drogach publicznych.

W przetargu, którego fragment publikujemy niżej jest jasno napisane, że powiat dzierżawi drogę publiczną pod miejsca postojowe i nie stosuję się do ww. ustawy o drogach publicznych.

Powiat nowodworski ma teraz twardy orzech do zgryzienia, bo zbliża się sezon letni i pomimo wiedzy o tym, że dzierżawa prywatnej firmie może zostać zakwestionowana umowa z prywatnym podmiotem została zawarta na okres od 28. kwietnia do 30. września 2018.

W związku z zaistniałą sytuacją kierowcy nie mają obowiązku płacić prywatnej firmie za postój samochodów przy drogach. Osoby, które dokonały już takich opłat mogą domagać się zwrotu pieniędzy.

 

Ile płaciliście za parking ? Czekamy na Państwa komentarze.

Igor Rudziński - Sztutowo.com
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ccc
ccc 28.06.2018, 02:36
A co z dzierżawieniem przez Lasy Państwowe? Tam też są stawki z sufitu, pomimo tego, ze same parkingi pobudowane są lata temu z państwowej kasy.
wyborca
wyborca 27.06.2018, 18:45
Za takie numery należy podziękować władcom danych gmin. Podziękować przy wyborach. I burmistrz NDG też powinien być za to rozliczony. Te parkingi są płatne od co najmniej 10 lat albo i dłużej. Mieszkańcy powiatu i turyści zostali okradzeni. Oszustwo i nikt nie zareagował nikt z administracji.
ktoś
ktoś 27.06.2018, 19:48 (odpowiedź do wyborca)
To droga powiatowa nie gminna, czyli władzom powiatowym należy dziękować.
sizif
sizif 27.06.2018, 17:59
złodzieje oddawać kasę, a biletery won bo w ryja dostana
Bobolajf
Bobolajf 21.06.2018, 13:20
A może podacie sygnaturę akt? bo tak pisać artykuł bez podstawy prawnej wygląda mało profesjonalnie ( no chyba, że tak miało być).
losot
losot 28.06.2018, 12:02 (odpowiedź do Bobolajf)
Spór powstały w analogicznej sytuacji w mieście Zakopane, pomiędzy dzierżawcą pasa drogowego, a użytkownikiem drogi publicznej Sąd Okręgowy w Nowym Sączu jednoznacznie rozstrzygnął na korzyść użytkownika drogi (Wyrok SO w Nowym Sączu z dnia 16.12.2015r. sygn. akt IIKa 360/15).
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów odjął uchwałę, zgodnie z którą opłaty mogą być pobierane tylko od kierowców, którzy zostawiają swoje samochody w strefie parkowania, w wyznaczonych do tego miejscach.
Według 7-osobowego składu płatne miejsca postojowe co do zasady powinny być wyznaczone znakami pionowymi i liniami poziomymi. Pionowe oznaczenie informuje o sposobie korzystania z drogi, co jest wystarczające do wyznaczenia płatnego miejsca postojowego. Natomiast namalowanie na chodniku czy asfalcie linii poziomych nie jest wystarczające, by takie opłaty pobierać.
NSA podkreślił: " miejsca płatnego postoju wyznaczone w strefie płatnego parkowania to, co do zasady, miejsca podwójnie oznakowane: znakami pionowymi D–18 i znakami poziomymi typu P-18. Niemniej jednak to znaki pionowe informują o sposobie korzystania z drogi i dlatego tym znakom, co trzeba podkreślić, należałoby przypisać rolę decydującą w wyznaczeniu miejsca płatnego postoju. Uzasadniałoby to stwierdzenie, że miejsca postoju oznakowane w strefie płatnego parkowania wyłącznie znakiem poziomym nie spełniają wymagania miejsca wyznaczonego w rozumieniu art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych".
Sygnatura akt II GPS 2/17, uchwała 7 sędziów NSA z 9 października 2017 r.
W dniu 9 maja 2018 roku NSA wyrokiem I OSK 924/17 utrzymał w mocy wyrok WSA w Gdańsku z 2016 roku II SA/Gd 592/16 – co ostatecznie zamyka sprawę w tym temacie.
Biznesmen Stasiek
Biznesmen Stasiek 12.06.2018, 08:51
..................morda w kubeł bo podniosę stawkę do 50 zł na godz. Zresztą ja te pieniądze oddaję na PIS i gó.wno mi zrobicie ! Dotarło ?