Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Małe miasto wielkiej historii. Uroczystości 730-lecia powstania Dzierzgonia

W historii Dzierzgonia nie brakowało chwil podniosłych, historycznych, ale i krwawych. Podczas uroczystości z okazji 730 rocznicy nadania temu miastu praw miejskich przez Zakon Krzyżacki podkreślano, jak wiele kultur wzbogacało przez wieki ziemię dzierzgońską oraz jak różnie kształtowała się przynależność państwowa tych terenów. Podkreślano, że Dzierzgoń choć jest małym miastem dobrze się rozwija, dbając o przedsiębiorczość i swoje dziedzictwo.

Okrągłą rocznicę świętowano w minioną sobotę 7 kwietnia w obecności wielu osobistości wśród, których obecny był JE bp. Jacek Jezierski, wiceminister MKiDN Jarosław Sellin, marszałek Mieczysław Struk, senator Lesze Czarnobaj oraz radni sejmiku, powiatu, gminy Dzierzgoń oraz sąsiednich gmin. Nie sposób wymienić wszystkich ważnych gości, którzy tego dnia składali gratulację na ręce burmistrz Dzierzgonia Elżbiety Domańskiej.

 

Gratukacje i uroczyste przemarsze

Homilię podczas uroczystej mszy świętej wygłosił ks. biskup J. Jezierski. Nie brakowało w niej historii, ale i wielu ciepłych słów pod adresem mieszkańców gminy.

Po uroczystej mszy świętej nastąpiło oddanie salwy honorowej przez funkcjonariuszy ZK w Sztumie. Po niej zgromadzeni i zaproszeni goście, spod pomnika przed ratuszem przemaszerowali z pocztami sztandarowymi do Zespołu Szkół, gdzie miała miejsce 37. uroczysta sesja Rady Miejskiej.

 

Remont drogi na 730-lecie

Zdecydowaną, mówiąc z przymrużeniem oka, „deklaracją drogową” zaskoczył wszystkich marszałek Mieczysław Struk.

Rocznicę miasta uświetniono przyznaniem honorowych tytułów. Honorowym Obywatelem Gminy Dzierzgoń zostali Hans Joachim Roesch i dr. Chrystian Meyl. Za zasługi w wychowaniu pokoleń dzierzgońskiej młodzieży i popularyzowanie historii lokalnej tytułem Zasłużony dla Gminy Dzierzgoń nagrodzono Janusza Namenanik, autora trzech książek o Dzierzgoniu i gminie Dzierzgoń.

 

Osada dzierzgońska od czasów Rzymian

Wykład dr. hab. Janusza Hochleitnera „Od Traktatu Dzierzgońskiego do Aktu Lokacyjnego dla Christburga” pokazał początki Dzierzgonia, nie tylko w akcie lokacyjnym, ale dużo wcześniej. Kolejny raz okazało się, że archeologom na tych terenach pracy nie zabraknie. Historyk zaznaczył, że choć prawa miejskie Dzierzgoń otrzymał 7 kwietnia 1288 r., to dzieje miasta zaczęły się znacznie wcześniej. Według najnowszych badań, osada ta była znana przynajmniej od czasów rzymskich.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.