Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski: Podpalacze traw grasują. Od połowy marca strażacy gasili pożary łąk i nieużytków 26 razy!

Powiat malborski: Podpalacze traw grasują. Od połowy marca strażacy gasili pożary łąk i nieużytków 26 razy! fot. OSP Stogi
O tym, że podpalanie łąk i nieużytków jest zwyczajną głupotą trzeba stale przypominać, bo dzieje to nagminnie. Zarówno w powiecie malborskim, jak i sztumskim interwencje do pożarów traw nie należą do rzadkości. Łącznie od 17 marca br. Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej tylko z powiatu malborskiego interweniowały do tego typu zdarzeń 26 razy.

 

Na ostatnie takie wezwanie wyruszono 5 kwietnia o godz 19.32.

 

- Wówczas OSP Stogi zostało zadysponowane do pożaru trawy między Stogami a Kościeleczkami w gminie Malbork – mł. bryg. Robert Licznerski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku. - Płonęły trawy na obszarze 0,5 ha. Konieczne było użycie tłumic i sporej ilości wody.

 

Niestety codziennie dochodzi do tego typu zdarzeń. Strażacy interweniowali tego dnia jeszcze ok. godz. 17.00 do pożaru traw w Kraśniewie (gm. Malbork).

 

Takie podpalenia mogą też być groźne dla samych podpalaczy, którym ogień może odciąć drogę ucieczki. Do tego, jak informuje straż pożarna koszty takich interwencji nie należą do tanich. W zależności od rodzaju zdarzenia, wielkości, zaangażowanych sił i środków, formy działania są one różne i składają się na nie: koszt paliwa, amortyzacja sprzętu, koszt napraw w przypadku uszkodzenia sprzętu, ekwiwalent wypłacany w przypadku druhów OSP czy koszt środków gaśniczych (np. koszt wody).

 

Pozostaje tylko zaapelować o zaprzestanie tego typu szkodliwych praktyk, zubażających zarówno glebę, jak i miejscową florę i faunę.

 

Fot. OSP Stogi

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.