Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Już niedługo pierwsza oficjalna wystawa na zamku sztumskim!

Już niedługo pierwsza oficjalna wystawa na zamku sztumskim! fot. W. Mocny
Za ponad miesiąc nastąpi otwarcie pierwszej wystawy sztumskiego oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku. Gros prezentacji będzie opartych na eksponatach Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Dodajmy, że obecnie w zabytku trwają intensywne prace remontowe, a cały obiekt objęty jest ścisłą ochroną.

Otwarcie oddziału zamku w Sztumie dla zwiedzających planuje się na 19 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

A co będzie można zobaczyć podczas pierwszego oficjalnego zwiedzania sztumskiego zamku?

 

- Planujemy wówczas zaprezentować: dziedziniec, fosy wokół zamku i wschodnią część skrzydła południowego - 4 sale – zapowiada Iwona Orszulak z działu promocji Muzeum zamkowego w Malborku. - W nich planuje się organizację wystaw oraz pokaz edukacyjny, oparty na zbiorach i replikach Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Po uporządkowaniu i zabezpieczeniu udostępnimy także do zwiedzania basztę więzienną i wozownię. Obecnie komisja wystawiennicza pracuje nad koncepcją wystaw jakie się tam znajdą.

 

Jak już wspomnieliśmy, w zabytku wprowadzono pełny, profesjonalny, 24-godzinny dozór obiektu. Dzięki temu został zatrzymany proces dewastacji zamku przez wandali i osoby postronne. Przez lata obiekt, do którego wejść mogli wszyscy był zaśmiecany butelkami i innymi przedmiotami. Zdarzało się, że na murach pojawiało się szpetne graffiti... Teraz zamurowana została nawet wyrwa w murze północnym oraz otwór drzwiowy w murze zewnętrznym skrzydła południowego, uniemożliwiając penetrację zamku przez nie proszonych gości. Z tego wejścia na tyłach zamku korzystało wielu mieszkańców, wybierających się na spacer do zabytku.

 

- Załatane zostały dziury w dachach skrzydła południowego i wschodniego oraz oszkliliśmy ponad 80 okien – kontynuuje Iwona Orszulak. - Naprawiliśmy i częściowo zrekonstruowaliśmy instalację grzewczą, co pozwoliło na włączenie ogrzewania obiektu. Dzięki temu osuszyliśmy zawilgocone podłogi skrzydła południowego. Usunięta została również poważna awaria sieci wodociągowej, powodująca przez wiele tygodni zawilgocenie części skrzydła południowego i zalewanie piwnic pod tym skrzydłem. Zrekonstruowaliśmy i włączyliśmy do użytku nieistniejące fragmenty instalacji elektrycznej, oświetlając zarówno teren dziedzińca, jak i niektóre wnętrza. Przystąpiliśmy do gruntownego remontu wnętrza wieży bramnej z przeznaczeniem na posterunek straży zamkowej. Opracowany został także program deratyzacji zamku i obecnie jest on realizowany.

 

W tej chwili nie są prowadzone jeszcze prace archeologicznych. Jak tylko archeolodzy przystąpią do badań będziemy o tym informować.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.