Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Wystawa malarstwa i rysunku epok XVI – XIX w. Muzeum Zamkowe zaprasza – 20.01-30.09.2018

Malbork: Wystawa malarstwa i rysunku epok XVI – XIX w. Muzeum Zamkowe zaprasza – 20.01-30.09.2018 fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
Za okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku. Będzie to także uczczenie stulecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, poprzez prezentacje części bogatych zbiorów uczelni. Na wystawie znajdą się też obrazy malarzy europejskich, datowane od XVI do XIX w., zakupione do zbiorów KUL głównie w latach 60. ub. stulecia.

W tym zespole pojawiają się nazwiska takich mistrzów jak: Francesco Rizzo da Santacroce, Marten van Valckenborch i Abraham Storck.

 

Dominują prace pochodzące z kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich oraz Stanisławy i Tadeusza Witkowskich. Pośród zbiorów pierwszej pary odnajdziemy nazwiska takich malarzy jak: Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Włodzimierz Tetmajer czy Rafał Malczewski; w kolekcji drugiej pary darczyńców znaleźli się równie sławni artyści: Christian Georg Schütz Starszy, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Jan Matejko i Leon Wyczółkowski.

 

Starannie wyselekcjonowany zestaw 72 obrazów i rysunków ilustruje bogactwo i różnorodność oraz wysoką wartość artystyczną i historyczną zbiorów lubelskiej Alma Mater.

 

Prezentacje dzieł sztuki będzie można podziwiać od 20.01 do 30.09 br. 

 

Tekst i fot. Muzeum Zamkowe w Malborku

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Kultura


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.