Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kary za brak OC nie są niskie

Kary za brak OC nie są niskie fot. Kary za brak OC nie są niskie
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce, który nie wykupi polisy na czas, powinien liczyć się z karami. A są one naprawdę wysokie, o czym przypominamy w artykule.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla wszystkich samochodów zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne. Obowiązek posiadania aktualnej polisy wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która również reguluje zakres i warunki OC. Jeden z zapisów dotyczy kar finansowych nakładanych na właścicieli samochodów bez ważnej polisy.

Wysokość kar za brak OC

Ustawa wskazuje, że podstawową stawką grzywny jest aktualna wartość przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. W zależności od rodzaju pojazdu i liczby dni, w trakcie których pozostawał on bez OC, kara może wynosić mniej lub więcej niż podstawowa stawka. Dla samochodów osobowych, które nie mają ubezpieczenia dłużej niż 14 dni, maksymalna kara wynosi 100% stawki, co w 2018 r. daje kwotę 4200 zł. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu wynoszącej od 4 do 14 dni stawka obniża się do 50% podstawowej stawki (2100 zł), absencja do 3 dni oznacza zaś grzywnę 840 zł.

Należy pamiętać, że powyższe stawki dotyczą samochodów osobowych, podczas gdy właściciele skuterów i motocykli mogą liczyć na znacznie łagodniejsze traktowanie – w ich przypadku maksymalna kara wynosi 700 zł. O wiele większe kary czekają natomiast na posiadaczy pojazdów ciężarowych, autobusów i ciągników siodłowych, dla których najwyższa grzywna to aż 6300 zł.

Dlaczego warto mieć OC

Jak widać, kary za brak obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej są naprawdę bolesne dla portfela. Co istotne, obecnie nakłada się je automatycznie, bez konieczności przeprowadzenia kontroli policyjnej. Wystarczy, że specjalne systemy informatyczne, którymi dysponuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, odnajdą w swoich bazach auto nieobjęte OC, a natychmiast poinformują o tym odpowiednie służby, czego efektem będzie niechybna kara finansowa.

Czy istnieje szansa na złagodzenie kary za brak OC lub całkowite odstąpienie od niej? Teoretycznie w art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych podkreśla się, że w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie.

Jeżeli więc nie wykupiłeś OC z przyczyn finansowych, bo np. wydałeś pieniądze na leczenie dziecka, istnieje cień nadziei na zmniejszenie grzywny lub jej umorzenie. Pamiętaj więc, żeby w piśmie, w którym prosisz o niższy wymiar kary lub jej całkowite pominięcie, rozsądnie umotywować swoją prośbę i wytłumaczyć, co sprawiło, że OC nie zostało wykupione na czas.

Kary finansowe to niejedyny powód, dla którego powinno się na czas wykupywać OC. Równie istotne jest to, że kierowca, który spowoduje stłuczkę, kolizję lub wypadek, nie mając ważnej polisy, będzie musiał zapłacić za wyrządzone szkody we własnym zakresie. Nietrudno sobie wyobrazić, z jak dużymi wydatkami może się to wiązać, dlatego nie ma na co czekać i gdy tylko ważność polisy zbliża się do końca, należy włączyć kalkulator OC lub udać się do agenta ubezpieczeniowego i znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Jeśli natomiast Twoje auto jest zarejesrtowane czasowo, znajdź najlepsze OC krótkoterminowe na najtaniejuagenta.pl.

Kary za brak OC nie są niskie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.