Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork: Genialni muzycy, gra na nietypowych instrumentach i odkrycie niezwykłych możliwości ludzkiego głosu. Metafory Muzyczne przeszły przez „Złoty portal” i zawładnęły przestrzenią - 03.12.2017

Niedzielny (3.12) wieczór dostarczył niepowtarzalnych wrażeń wszystkim tym, którzy zdecydowali się na wysłuchanie koncertu - finału tegorocznych "Metafor Muzycznych". Publiczność miała okazję doświadczyć, jak głęboko dźwięk może wniknąć w nasze serca i w nasze umysły, jak bardzo może zaskoczyć i poruszyć. Przekraczając "Złoty Portal" - bramę kościoła zamkowego - weszła w zaczarowany świat muzyki, będący innym wymiarem rzeczywistości.

Począwszy od jakoby zupełnie pierwotnych odgłosów cudownie zharmonizowanych z wszechobecnym dźwiękiem, miało się wrażenie przeniesienia w czasie i spotkania z duchami przeszłości. Współbrzmienie, współistnienie, współgranie - tak w trzech słowach można określić panujący nastrój. 

Genialni muzycy, gra na nietypowych instrumentach i odkrycie niezwykłych możliwości ludzkiego głosu potwierdziły przesłanie ostatniego utworu "Jak doskonałym tworem jest człowiek". Harmonia dźwięku połączyła się z harmonią miejsca - pięknym, mistycznym, przyozdobionym wymowną wizualizacją kościołem Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. 

W tak cudownych okolicznościach nie mogło zabraknąć tematu miłości, przywołanego przez tych, których kochamy najbardziej, przez dzieci. Najmłodsi uczestnicy warsztatów instrumentalno-wokalnych przypomnieli "Hymn do miłości", uczucia, bez którego człowiek byłby nikim.

Przygotowania do koncertu trwały trzy dni. Oprócz warsztatów artystycznych można było dać ponieść się muzyce podczas sobotniej "Ceremonii dźwięku" w Karwanie.

To było już trzecie spotkanie z "Metaforami Muzycznymi", które za każdym razem przybiera zupełnie inną, zaskakująca formę. Pomysłodawcą i duszą tego projektu jest Bożena Belcarz, dyrygent chóru "Lutnia", biorącego również udział w koncercie.

 

Wykonawcy:
Świątynia Dźwięku - Navigatorgong i Joanna Jordan - gongi, bębny, monochord, misy i inne
Sybastian Wypych - kontrabas
The New Art Ensemble (Anna Wandtke- skrzypce, Grzegorz Lalek - skrzypce, Igor Kabalewski - altówka, Tomasz Błaszczak - wiolonczela)
Buba Badije Kuyateh - kora
Michael Jones - skrzypce, altówka, skrzypce hinduskie, saksofon, darbuka, djembe
Bożena Belcarz - dyrygent, wokalistka, harfa kryształowa
Bartosz Ignacy Wrona - głos eksperymentalny, chór nieśpiewający - dzieci uczestniczące w warsztatach
Chór Lutnia i Projekt Semper Cantantes
Sylwester Łuczak - visual art

Wydarzenie organizowane zostało przez Stowarzyszenie Chóru LUTNIA i Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, współorganizowane przez Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Urząd Miasta Malborka. Metafory Muzyczne zostały objęte patronatem Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego i Starosty Powiatu Malborskiego, Mirosława Czapli.

Opis: 82-200.pl

Zdjęcia: TvMalbork, Rafał Konefał

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Koncerty


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.