Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kto na burmistrza Dzierzgonia?

W większości samorządów kobiety stanowią zdecydowaną mniejszość w wyścigu po władzę. W Dzierzgoniu jest zupełnie na odwrót i to właśnie panie mają największe szanse na wygraną.

W gminie Dzierzgoń możemy usłyszeć o kilku nazwiskach wymienianych wśród potencjalnych kandydatów na burmistrza. Niektóre przewidywania wydają się być uzasadnione inne są jedynie życzeniami niektórych mieszkańców.

 

Pierwszym i najbardziej oczywistym nazwiskiem jest Elżbieta Domańska, obecna włodarz gminy. Pierwszą kadencje burmistrz rozpoczęła od wygranej z wieloletnim burmistrzem Kazimierzem Szewczunem. W rozmowie z nami Elżbieta Domańska nie od razu powiedziała wprost o swoich planach.

- Zobaczymy co będzie, na razie nie znamy ordynacji wyborczej. Jednak w dalszej rozmowie burmistrz podkreśliła, że chce w gminie przeprowadzić jeszcze wiele zmian, głównie w dziedzinie remontów dróg, przebudowy infrastruktury przy szkołach, jednym z głównych celów jest również wyeksponowanie części historycznej infrastruktury miasta, którą ujawniono w trakcie remontu drogi przed urzędem. Elżbieta Domańska wspomniała również o zamiarze wprowadzenia programów socjalnych dla seniorów i młodzieży.
- Myślę między innymi o stworzeniu domu dziennego pobytu oraz żłobka. W tym drugim przypadku trzeba jednak dokonać dogłębnych analiz
Reasumując obecną burmistrz z pewnością możemy wpisać na listę potencjalnych kandydatów.

 

Kto podejmie rękawice i stanie do wyborczej walki? Dla nikogo nie jest żadną tajemnicą, że do gry chce wejść Jolanta Szewczun – żona byłego burmistrza. W rozmowie z nami obecna przewodnicząca rady powiatu sztumskiego przyznaje, że ma plan dla rozwoju gminy, ale swój start uzależnia od ordynacji wyborczej.

- Rozważam taką możliwość. Uważam, że posiadam olbrzymie doświadczenie. Znam się na samorządzie, samorządzie gminnym i powiatowym. Posiadam kompetencje związane z pozyskiwaniem środków. Zależy nam wszystkim, aby w Dzierzgoniu żyło się dobrze. Jest wiele obszarów działań, które bym chciała zmienić. Ale wszystko jest uzależnione od ordynacji wyborczej, dlatego na razie wstrzymuje się z ostatecznymi deklaracjami.
Jedno jest pewne - Mi się po prostu chce zrobić coś dla Dzierzgonia, bo lobię to miasto.

O powyższą kandydaturę zapytaliśmy Kazimierza Szewczuna, który najprawdopodobniej nie wystartuje w kolejnych wyborach.

- Ja poświęciłem dużo dla pracy w samorządzie. Jeżeli Jola wystartuje z pewnością ją poprę. Kiedyś to ona pomagała mi, teraz czas, żebym się odwdzięczył. Myślę, że to najlepsza osoba na to stanowisko. Ona przez lata zrobiła naprawdę dużo dla Dzierzgonia.

 

Z pewnością panie mają największe szanse na wygraną, ale nie pozostawiajmy panów na straconej pozycji. Mieszkańcy gminy bardzo często wspominają byłego dyrektora Domu Kultury. Wojciech Demko obecnie pracuje w sztumskim urzędzie, jednak to Dzierzgoń jest mu najbliższy. Były dyrektor jest bardzo dobrze znany w gminie i na pewno miałby duże szanse w wyborach.

- Na ten moment nie planuję swojego startu w wyborach. Mimo, iż pracuje w Sztumie to cały czas niezmiennie działam na rzecz Dzierzgonia, bo to jest zwyczajnie moje miasto. Stąd też m.in. inicjatywa związana ze świętem niepodległości organizowana przesz Nadwiślańską Fundację Rozwoju. Uważam, że była to jedna z najciekawszych imprez na Pomorzu.

Wojciecha Demko zapytaliśmy czy poprze jakiegoś kandydata w wyborach.

- Jest to kwestia poznania programu wyborczego. Poprę każdą osobę, która będzie miała rozsądny program rozwoju dla Dzierzgonia. Nie ma tu jednak znaczenia żaden szyld partyjny.

 

Kolejną osobą, którą w rozmowach wskazują mieszkańcy gminy jest obecny przewodniczący rady Zbigniew Przybysz.

- Z racji na mają działalność zawodową nie ma możliwości, abym wystartował w wyborach.
Praktycznie to wszystko co w tym temacie powiedział nam przewodniczący rady, prywatnie prezes jednej z dzierzgońskich spółek.

Wśród mieszkańców kilkukrotnie usłyszeliśmy również nazwisko obecnego prezesa ZGKiM. O ewentualny start chcieliśmy zapytać Pawła Michalskiego, jednak nie udało nam się w dniu dzisiejszym z nim skontaktować.

Ostatnim nazwiskiem, które dopiszemy do listy potencjalnych kandydatów jest znany m.in. ze swojej działalności samorządowej, obecnie wiceprzewodniczący rady Grzegorz Murawski.

- Nigdy nie brałem i nie biorę po uwagę możliwości startu w wyborach. Zastanawiam się również czy wystartuje w kolejnych wyborach do rady miasta.

Lista, którą stworzyliśmy powstała na podstawie rozmów z mieszkańcami i ich wskazań oraz naszej wiedzy. Jest to wyłącznie spis potencjalnych kandydatów, których nazwiska pojawiają się w przestrzeni publicznej. 

Zachęcamy do oddania głosów na swoich kandydatów. Sonda pozwoli nam poznać sympatie mieszkańców gminy.

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (77)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
pled
pled 14.10.2018, 17:51
ciemny lud myśli, że wybiera i coś z tego będzie miał a politycy jak kłamali, tak kłamią i garną do siebie...
pled
pled 14.10.2018, 17:45
"taka gmina, taka gmina..." stagnacja...
pled
pled 14.10.2018, 17:40
nie idę na wybory, żaden kandydat mi nie imponuje, wręcz przeciwnie...lepsze zło, gorsze zło? może w końcu ktoś uczciwy wystartuje na burmistrza? Jak widać uczciwi w to się nie bawią...
Alfonso
Alfonso 28.08.2018, 15:46
Sekundkę... Czy gmina mieć będzie tylko dwóch kandydatów? Sorry, ale żadna z nich an tą chwilę nie zdobyła mojego zaufania. Czekam dalej, albo na wybory nie idę bo na wybór "mniejszego zła" się nie godzę!
Aśka
Aśka 27.08.2018, 11:58
A gdzie nazwisko Waldemar Thiede, to jest jedyny kandydat na Burmistrza Dzierzgonia