Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

260 000 uczniów jadło zdrowe i smaczne śniadanie - tak obchodziliśmy Dzień Śniadanie Daje Moc! - 08.11.2017

260 000 uczniów jadło zdrowe i smaczne śniadanie - tak obchodziliśmy Dzień Śniadanie Daje Moc! - 08.11.2017 fot. www.gardenofwords.eu
Dzień Śniadanie Daje Moc już od 7 lat obchodzony jest w tysiącach szkół podstawowych w kraju. W tym roku w programie bierze udział ponad 8200 szkół, które właśnie 8 listopada organizują dla uczniów warsztaty kulinarne, występy artystyczne i wspólne jedzenie zdrowego i pysznego śniadania. W ten sposób dzieci uczą się o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które opracował Instytut Matki i Dziecka oraz o bardzo ważnej roli śniadania, które daje siłę do nauki i zabawy.

Program Śniadanie Daje Moc organizowany jest przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia. Nauczyciele biorący w nim udział mogą korzystać z nowoczesnych i ciekawych scenariuszy lekcji, które wprowadzają najmłodszych w świat zdrowego odżywiania. Jednak prawdziwym entuzjazmem dla warzyw, owoców, nabiału czy pełnoziarnistych produktów zarażają uczniów bohaterowie fabuły zajęć Śniadanie Daje Moc – kosmiczni agencji Tola i Maks,  ich przyjaciel-kosmita Wszystkojad i zabawne Niedojadki.

Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia zachęca rodziców, by angażowali klasy swoich dzieci w program: 

Dajemy nauczycielom narzędzia by przekazywać dzieciom ważną wiedzę o zdrowym odżywianiu w formie zabaw, konkursów, eksperymentów i sfabularyzowanych przygód bohaterów, z którymi najmłodsi mogą się utożsamiać. Co roku do programu przyłączają się kolejni nauczyciele i klasy, a reportaże z przeprowadzanych lekcji pokazują, że nasz program faktycznie ma moc – realnie zmienia nawyki żywieniowe dzieci! Serdecznie zapraszamy na www.sniadaniedajemoc.pl by pobrać bezpłatne materiały i zgłosić klasę do programu.

Nakarm mózg!

Znaczenie i tajniki ważnej roli śniadania w diecie dziecka podkreśla też dietetyk, Anna Radowicka (d. Jelonek):

Nie bez powodu pierwsza zasada zdrowego odżywiania brzmi: do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. Tymczasem częstym błędem rodziców jest niejedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły. Brak czasu, pośpiech czy brak wykształconych dobrych nawyków żywieniowych u dorosłych ma niestety konsekwencje także dla dziecka. Śniadanie ma bowiem ogromny wpływ na samopoczucie
w ciągu dnia oraz na metabolizm dzieci. Organizm, mimo snu, przez całą noc funkcjonuje (potrzebuje energii). Jeśli więc dziecko w ciągu godziny od momentu wstania nie zje śniadania - koniecznie dobrze zbilansowanego – będzie apatyczne, będzie często podjadać, będzie chciało coś słodkiego. 

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym pierwsze śniadanie w domu i drugie śniadanie w szkole mają wyjątkowe znaczenie. Pamięć i koncentrację wspomagają bowiem węglowodany złożone. To one odżywiają mózg naszych pociech, który zużywa energię właśnie z tej grupy produktów. Zatem w śniadaniowej diecie dziecka powinny znaleźć się kasze, warzywa strączkowe, musli, płatki owsiane, żytnie, otręby, pieczywo - najlepiej z pełnego ziarna.  Łatwo połączyć je z nabiałem w smakowite śniadaniowe propozycje.
Ogromne znaczenie dla ucznia mają również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Trzy razy w tygodniu w diecie ucznia powinny znaleźć się ryby (np. makrele, sardynki, łosoś), także orzechy, olej rzepakowy i orzechowy. Kwasy tłuszczowe omega-3 budują błonę komórkową neuronów. Żelazo z kolei to podstawa aby uniknąć anemii i zmęczenia oraz poprawić koncentrację, ponieważ żelazo  uczestniczy w transporcie tlenu do mózgu. A dotleniony mózg działa sprawniej! Tu szczególną rolę mają owoce i warzywa takie jak morele, jabłka, brokuły czy fasolka szparagowa, które można wpleść w śniadaniową dietę oraz czerwone mięso, które w pierwszym czy drugim śniadaniu może znaleźć się w postaci np. plastra pieczeni wołowej na kanapce.

Rośnij zdrowo!

Aby nasz organizm wykorzystał dobrze energię ze śniadania, musi ono być odpowiednio zbilansowane. Powinno stanowić 25-30% indywidualnego zapotrzebowania dziecka – energetycznego i na składniki odżywcze. Warto na śniadanie podać uczniowi owoce z płatkami pełnoziarnistymi i jogurtem lub kaszę jaglaną z mlekiem oraz dodatkiem owoców sezonowych. Jeśli malec woli śniadanie w wersji wytrawnej, może zjeść warzywa w postaci „chipsów”, podane do kanapek z serem żółtym oraz dobrej jakości chudą wędliną lub tradycyjną jajecznicę z kromkami pieczywa. Produkty bogate w wapń, takie jak jogurty, sery czy mleko to zawsze doskonała propozycja śniadaniowa dla dzieci, których kości są w okresie intensywnego wzrostu.

No właśnie! Pamiętajmy, że nasze dzieci rosną! Dobrej jakości białko, szczególnie zwierzęce, w tym nabiał, chude mięso (indyk, cielęcina, wołowina) zaleca się w ilości 1 g/kg masy ciała. Czyli dziecko, które waży 40 kg, powinno spożyć 40 g białka (roślinne + zwierzęce) w ciągu dnia. Białko daje uczucie sytości i jest budulcem organizmu. Mięso jest też źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Przyswajalność żelaza pochodzącego z białka roślinnego zwiększy skutecznie sok owocowy obfitujący w witaminę C.

Pięć porcji na piątkę

Zgodnie z najnowszą Piramidą Żywności i Żywienia warzywa, a zaraz potem owoce, powinny być na pierwszym miejscu w diecie dzieci i dorosłych. Zaleca się aż 5 porcji warzyw, owoców i soku w ciągu dnia. Rozwiązanie dla niejadka, który niechętnie sięga po warzywa czy owoce? Sprytne rodzicielskie tricki np.: kolorowa śniadaniówka z warzywnymi słupkami do chrupania i maczania w smacznym dipie, owocowe szaszłyki zamiast tradycyjnego jabłka do plecaka, sałatka warzywno-makaronowa
w pudełku na drugie śniadanie, tortille z zawiniętymi warzywami albo domowy humus z warzyw
– zamiast masła na kanapki. Warzywa i owoce to cenne źródło witamin i składników mineralnych wpływających na stan odżywienia i samopoczucie dzieci. Wzmacniają odporność i wpływają oczyszczająco na organizm. 

Popijaj!

W diecie dziecka powinna znaleźć się również woda, najlepiej źródlana, którą podajemy przez cały dzień. Dzieci, które nie otrzymują odpowiedniej ilości wody, mają problemy z koncentracją, bólami głowy, spadkiem energii oraz zwiększoną tendencję do nadwagi. Szczególnie podając dzieciom produkty obfitujące w błonnik, nie zapomnijmy o odpowiedniej  ilości wody – ok. 1,5 litra. Dlaczego? Błonnik wiąże wodę w jelicie grubym - jeśli więc malec nie spożywa odpowiedniej ilość wody, może cierpieć na bóle brzucha i wzdęcia.


12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów według Instytutu Matki i Dziecka

1.  Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby - możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.
8. Dzień bez pięciu porcji warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

Najważniejsze cele programu:

1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania  i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Główne działania programu: 

1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
2. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka 

Patroni regionalni programu:

Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Opolu, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Warszawie.

 

 

Info i foto : www.gardenofwords.eu

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.