Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gruzińska wyprawa EOK - 15.10.2017

Gruzińska wyprawa EOK - 15.10.2017 fot. Agata Klimczak/ EOK
W niedzielę 15.10. Elbląska Orkiestra Kameralna wyruszyła do Gruzji. To kolejna koncertowa podróż naszych Muzyków, której zwieńczeniem będzie koncert finałowy festiwalu „Autumn Tbilisi”.

Cykl wydarzeń w ramach festiwalu Kameraliści zrealizują we współpracy z LEPL Tbilisi State Chamber Orchestra „Georgian Sinfonietta” – jedną z najciekawszych gruzińskich orkiestr kameralnych, Dzięki przyjaznym relacjom i obustronnym zaangażowaniu, spotkanie w Tbilisi jest okazją do szeregu działań, popularyzujących muzykę współczesną.  

W wyjątkowym wnętrzu Sali Kameralnej Khaidze Music Center odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli obu instytucji. Wnętrze, pokryte XVIII-wiecznym malarstwem ściennym sprzyjało atmosferze dyskusji i wymianie doświadczeń.

Uczestniczyli w niej muzykolodzy, dyrygenci, instrumentaliści i organizatorzy życia kulturalnego. Wśród nich znaleźli się m.ni. Maka Virsaladze - kompozytorka, dziekan Wydziału Kompozycji i Muzykologii w Konserwatorium w Tbilisi, Nana Sharikadze - muzykolog, Teona Kakhidze - manager Festiwalu Autumn Tbilisi, Tea Mukeria - PR manager Georgian Sinfonietty i Dyrektor Orkiestry, Konstantine Kasradze. Reprezentantami EOK byli Pierwszy Dyrygent Marek Moś,  Dyrektor Naczelna Bożena Sielewicz oraz Agata Klimczak – koordynatorka projektu i teoretyk muzyki.

Panel moderowała Nino Jvania - pianistka, i wykładowca w Konserwatorium, założycielka zespołu muzyki współczesnej "Georgia Ensemble”.  

W pierwszej części spotkania omówiono aspekty formalno-prawne działania orkiestr w Gruzji i Polsce, w tym zagadnienie ich finansowania i relacji instytucji z miastami, w których mają swe siedziby.  Dalszą część spotkania zdominowała muzyka współczesna – kwestie jej odbioru w obu krajach. Obie strony dyskusji okazały się zgodne w kwestii edukacji muzycznej.  Jednoczącym Orkiestry celem okazała się popularyzacja muzyki współczesnej, w tym najnowszej, już wśród młodych słuchaczy. Maestro Marek Moś podkreślał też rolę festiwali w prezentowaniu i popularyzowaniu nowych kompozycji. Konstantine Kasradze, Dyrektor Georgian Sinfonietty, przyznał natomiast, że w Gruzji kultura muzyczna odbiega od poziomu, jaki prezentuje np. Polska.

Pomimo istnienia sporej liczby orkiestr, oper czy innych instytucji muzycznych, słuchaczy trzeba mocno oswajać i zachęcać do uczestniczenia w tej dziedzinie kultury. Szczególnie trudno o zainteresowanie muzyką współczesną. Gruzińscy muzycy i organizatorzy uciekają się więc niekiedy do postępów, „przemycając” klasykę i muzykę współczesną… na przykład w ramach festiwalu muzyki elektro, tak jak było w przypadku festiwalu „Soul” i kompozycji Johna Cage’a. 

Koncert finałowy z udziałem EOK i Georgian Sinfonietty odbędzie się 19.10.2017 o 19:30. 
_________________________
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Gruzji
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej
Koncert realizowany w ramach programu MKIDN „Promocja polskiej kultury za granicą 2017 – PROMESA”
Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o., Sp. J., Toyota Knedler, Eko-Partner

 

Info : EOK

Foto : Agata Klimczak/ EOK

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.