Wydanie nr 268/2021, Sobota 25.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Aureli, Aurelia, Aurelian, Herkulan, Wincenty, Rufus, Franciszek, Włodzisław, Eufrozyna, Władysław, Kleofas, Ermenfryda, Irmfryda, Ermenfryd, Irmfryd
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

65-latek zginął w zderzeniu z ciężarówką pod Sztumem. Zagrożenie pożarowe i zakaz użytkowania komina w Pudłowcu. Raport weekendowy sztumskich służb mundurowych – 02.10.2017

65-latek zginął w zderzeniu z ciężarówką pod Sztumem. Zagrożenie pożarowe i zakaz użytkowania komina w Pudłowcu. Raport weekendowy sztumskich służb mundurowych – 02.10.2017 fot. KPP Sztum/OSP Ryjewo
Do najpoważniejszej interwencji sztumskich służb doszło 28 września przed godz. 17. Służby zabezpiecząły tragiczny w skutkach wypadek samochodowy, w którym zderzyła się ciężarówka scania z samochodem kia. Kierowca kia zginął na miejscu.

Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj na trasie Sztum - Kwidzyn. Jak wskazują wstępne ustalenia śledczych kierowca samochodu osobowego z nieustalonych przyczyn nagle zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w jadącą ciężarówkę. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń 65-latek poniósł śmierć na miejscu.

 

Policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Technik

kryminalistyki sporządził szkic sytuacyjny, zrobił zdjęcia oraz oględziny samochodów uczestniczących w wypadku.

 

Na miejscu wstępnie ustalono, że 65-letni mężczyzna kierując kia, jadąc z Kwidzyna nagle zjechał na przeciwny pas i zderzył się z jadącą ciężarówką. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń kierowca poniósł śmierć na miejscu, natomiast poszkodowany kierowca ciężarówki z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Rozbity samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu.

 

Obecnie policjanci ustalają szczegóły wypadku oraz apelują o bezpieczną i ostrożną jazdę. Jesienn aura z dnia na dzień spowodowała znaczne pogorszenie warunków na drodze (śliska nawierzchnia, silny wiatr).

 

Spotkanie z seniorami

 

1 paździenika w Sztumskim Centrum Kultury odbyła się debata społeczna: ”Bezpieczeństwo osób starszych na terenie miasta”, której inicjatorem byli pracownicy Miejsko - Gminnego Ośrodka pomocy Społecznej Sztumie oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Tematem spotkania było bezpieczeństwo starszych mieszkańców miasta. Oprócz funkcjonariuszy i seniorów w debacie przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie oraz pracownicy MOPS.

 

Strażak przekazał seniorom informacje m.in. z zakresu zagrożeń ze strony „cichego zabójcy”, jakim

jest czad. Nie zabrakło informacji o zagrożeniach wynikających z dogrzewania piecykami elektrycznymi i możliwościami powstania pożaru.

Policjanci z kolei przestrzegali obecnych na spotkaniu seniorów przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika gazowni”. Funkcjonariusze podawali konkretne przykłady przestępstw, do jakich doszło na terenie powiatu w ostatnich latach, w

których ofiarami byli oszukani seniorzy.

 

Przykłady te stały się przyczynkiem do dyskusji debatujących o błędach, jakie popełniły ofiary.

Seniorzy podkreślili, że dzięki ich dokładnemu omówieniu, uczą się w ten sposób na błędach innych. Podczas debaty stróże prawa przekazali słuchaczom także wskazówki i informacje w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Mundurowi przypomnieli seniorom o konieczności noszenia

odblasków, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok.

 

 

– –

RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM

mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA

 

Funckjonariusze straży pożarnej reagowali do wypadków oraz zagrożeń wynikających z pogorszenia pogody. Usunięto też plamę oleju w Sztumie i kokon owadów w Nowym Targu. 25 i 26 września usuwano połamene konary drzew w Czerninie (ul. Okrężna) oraz Szumie (ul. Kasprowicza).

 

27 września o ogodz. 16.52 strażacy odebrali zgłoszenie o zadymieniu w samohodzie ciężarowym Volvo przy ul. Sienkiewicza w Sztumie. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną. Odłączeno akumulator oraz podano prąd wody na kabinę.

 

28 września o god. 16.17 strażacy interweniowali do poważnego wypadku na trasie w kierunku Nowej Wsi. Samochód ciężarowy przewożący drzewo znajdował się na pasie ruchu po uderzeniu kabiną w drzewo. Kierowca ciężarówki był ranny, ale przytomny - zakleszczony w kabinie. Przewożone drzewo było rozrzucone na obydwóch pasach ruchu i całkowicie blokowało ruch w obu kierunkach. Drugi samochód osobowy częściowo znajdował się w rowie, kierowca w środku pojazdu.

 

Strażacy przy pomocy pojazdów pożarnczych zabezpieczyli i oznaczyli sygnalizacją miejsce zdarzenia. Następnie odłączono instalację elektryczną w samochodzie ciężarowym. Z kolei w samochodzie osobowym akumulator uległ zniszczeniu w trakcie zdarzenia.

 

Po przybyciu załogi pogotowia, przystąpiono do ewakuacji osoby znajdującej się w samochodzie osobowym. Kierowca nie dawał znaków życia. Przybyły na miejsce lekarz stwierdza zgon. Na miejscu oprócz JRG pojawiły się także jednostki OSP Postolin i OSP Sztumska Wieś. Przy pomocy narzędzi hydraulicznych wydobyto osobę zakleszczoną z pojazdu przy pomocy deski ortopedycznej. Osoba ta była przytomna. W kontakcie oddano ją pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Na miejsce zdarzenia przybył oficer operacyjny, prokurator rejonowy z Kwidzyna oraz komendant KP PSP w Sztumie.

Po zakończeniu czynności przez prokuratora, wydobyto ciało z pojazdu osobowego przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Przeładowano także przewożony ładunek drewna przez drugi samochód podstawiony przez właściciela firmy przewozowej. Po zakończeniu czynności przez policję oraz po usunięciu pojazdów z drogi, przystąpiono do neutralizacji i sorpcji substancji ropopochodnych przy użyciu sorbentu i dyspergentu. Potem przywrócono ruch w obu kierunkach.

 

 

28 września ok. godz. 17.00 w Pudłowcu interweniowała JRG oraz OSP Myślice.

W domu typu bliźniak (zamieszkanym przez dwie rodziny) wyczuwalny był zapach dymu. Strażacy sprawdzili miernikiem wielogazowym MultiPro pomieszczenia oraz dokonali pomiraów na obecność szkodliwych gazów. Następnie udano się do drugiej rodziny, gdzie rozpalono wcześniej w piecu. Po kontroli wystawiono zakaz użytkowania instalacji kominowej do czasu uzyskania pozytywnej ekspertyzy kominiarskiej.

 

– –

Z-CA DOWÓDCY JRG KP PSP W SZTUMIE

asp. PAWEŁ SIEROCKI

 

Fot. KPP w Sztum i OSP Ryjewo

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.