Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Już po wakacjach - sprawdź swój samochód

  • Wydanie nr 211/2021
  • 27 września 2017, 20:36
  • Już po wakacjach - sprawdź swój samochód
  • Strefa obywatelska
Wakacje, wakacje i po wakacjach. Dla Ciebie były czasem odpoczynku i relaksu, jednak dla Twojego auta dalekie wojaże to ogromne obciążenie. Kilkaset, a może kilka tysięcy km w krótkim czasie w mniejszym lub większym stopniu musiało się odbić na kondycji Twojego samochodu. Dlatego po zakończeniu wakacji warto go dokładnie sprawdzić i naprawić ewentualne usterki lub upewnić się, że znajduje się w dobrym stanie. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Olej

Poziom i jakość oleju to podstawa. Jako że przy wysokich temperaturach panujących w wakacje silnik pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach, po przyjeździe powinno się sprawdzić stan tego najważniejszego płynu w każdym aucie. Oczywiście, jeśli niedługo przed wyjazdem na wakacje olej został wymieniony, nie ma potrzeby zajmowania się nim, nawet po przejechaniu setek kilometrów w krótkim czasie. W przeciwnym razie zdecydowanie lepiej go skontrolować.

Filtry powietrza i kabinowy

Stan filtrów powietrza i kabinowego warto sprawdzić w szczególności po wakacjach, w trakcie których samochód często poruszał się po piaszczystych czy mocno zakurzonych drogach. Choć zaleca się ich wymianę co roku, nie zaszkodzi zrobić to wcześniej, jeżeli filtry są mocno zapchane i zanieczyszczone.

Hamulce

Wróciłeś z wakacji w górach? W takim razie miej świadomość, że jazda autem na dużych wysokościach, gdzie co chwilę wjeżdża się na strome wzniesienia, powoduje znacznie szybsze zużywanie się hamulców niż poruszanie się samochodem po płaskim terenie. Dlatego po powrocie z gór zdecydowanie warto skontrolować stan klocków i tarcz hamulców i w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Opony

Od dłuższego czasu nie wymieniałeś opon? W takim razie dokładnie przyjrzyj się im po powrocie z dalekich, wakacyjnych wojaży. W ich trakcie były bowiem narażone na szczególnie duże przeciążenia, w związku z czym bieżnik mógł się zetrzeć na tyle, że konieczna będzie wymiana ogumienia.

Karoseria

Kurz, brud, kamienie, gałęzie – to tylko niektóre czynniki mogące powoli, acz skutecznie niszczyć lakier auta. Z punktu widzenia właściciela samochodu zdecydowanie lepiej od razu po powrocie z wakacji skorygować nawet najmniejsze zarysowania, żeby nie stały się źródłem korozji. Oczywiści warto również dokładnie umyć pojazd, włącznie z podwoziem.

Ubezpieczenie OC

Formalność, ale jeśli zapomnisz na czas wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, ryzykujesz wysoką karą finansową. Sprawdź, co grozi za brak ważnego OC. Gdy natomiast zbliża się data upływu ważności polisy, najpóźniej dzień wcześniej zaopatrz się w nowe ubezpieczenie. Jeżeli interesuje Cię OC online - kalkulator-oc-ac.auto.pl pomoże Ci w znalezieniu najkorzystniejszej oferty.

Już po wakacjach - sprawdź swój samochód
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Strefa obywatelska


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.