Wydanie nr 205/2021, Sobota 24.07.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zbudowali żywy zamek z okazji 20- lecia wpisania na listę UNESCO – 21.09.2017

Zamek Krzyżacki w Malborku od 20 lat jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dwadzieścia lat temu, malborski zespół zamkowy, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 21 września, ten skromny jubileusz, uczciliśmy w bardzo szczególny sposób – nie biciem w wielkie dzwony i nie hucznymi ceremoniami, ale spotkaniem z przyjaciółmi malborskiego zamku, dziećmi i młodzieżą.

W finale uroczystości, na dziedzińcu Zamku Średniego, odbyła się inscenizacja ustawienia w przestrzeni zamku zarysu zespołu zamkowego, z udziałem młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, kończąca się przekazaniem pozdrowień całej rodzinie miejsc z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inscenizację poprzedziło krótkie spotkanie. Prof. Marian Arszyński opowiedział o historii powstawania zamku i konserwatorach, którzy później przywracali go do obecnego stanu świetności. Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, wyjaśnił z kolei jakie znaczenie ma zamek dla współczesnej kultury polskiej. Odczytany został również list ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Gratulacje z okazji jubileuszu złożył zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Mariusz Czuba. Nikt z obecnych gości nie miał wątpliwości, że zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w pełni zasłużenie, bo jest perełką architektury średniowiecznej.
Uroczystości zakończyły się otwarciem wystawy w prezentującej polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapraszamy wszystkich do jej oglądania w Kuchni przy Wielkim Refektarzu.

Opis: Muzeum Zamkowe w Malborku

 

Zdjęcia z drona wykonał: Mirosław Gawroński - gawronsky.com

Zobacz pełną relację oraz skrót z uroczystości.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

 

 

 

 

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.