Wydanie nr 273/2020, Wtorek 29.09.2020
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Komisja Europejska zaniepokojona działaniami rządu : Projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej wykreślony z listy dużych projektów! - 21.09.2017

Komisja Europejska zaniepokojona działaniami rządu : Projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej wykreślony z listy dużych projektów! - 21.09.2017 fot. Droga krajowa S6. Fot. facebook.com/takdlas6wwojewodztwiepomorskim/
Głosami swoich przedstawicieli na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rząd PiS wykreślił projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów. Ważą się też losy pozostałych odcinków S6 Koszalin-Słupsk oraz Słupsk-Lębork.

Droga ekspresowa S6, łącząca Trójmiasto ze Szczecinem, ma strategiczne znaczenie dla Polski Północnej. Jej budowa ma służyć m.in. aktywizacji społeczno-gospodarczej ziemi słupskiej oraz koszalińskiej, które  również w ocenie rządu Prawa i Sprawiedliwości należą do skrajnie peryferyjnych obszarów Polski. Jej budowa w niekompletnym przebiegu budzi zastrzeżenia  także przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Rząd przeciwko drodze

Budowa ekspresówki przez Pomorze jest jednym z priorytetów dla samorządu województwa pomorskiego. Niestety, obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości odmawia finansowania budowy części drogi S6 – Obwodnicy Metropolitalnej oraz odcinków Koszalin – Słupsk i Słupsk – Lębork. Zdaniem rządu brak jest możliwości sfinansowania tych inwestycji, pomimo że poprzedni rząd koalicji PO-PSL takie finansowanie zapewnił. Kwestia unijnego dofinansowania również była uzgodniona z Komisją Europejską. W sprawę budowy drogi zaangażowali się samorządowcy z miejscowości leżących przy drodze krajowej 6. Z inicjatywy marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka  powstała samorządowa koalicja „Tak dla S6 w województwie pomorskim", dążąca do realizacji tej ważnej drogi. W maju 2017 r. w czterech miejscowościach powiatu wejherowskiego i lęborskiego odbyły się pikiety mieszkańców wspierających działania samorządów. Działana te również polska komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska. Jej interwencja w Brukseli spowodowała, że Unia Europejska zażądała od polskich władz wyjaśnień.

List z Komisji

W liście Komisji Europejskiej wysłanym do Ministerstwa Rozwoju zaznaczono, że położony na uboczu ważnych centrów gospodarczych i edukacyjnych, pozbawiony dostępu do lotnisk, szybkich połączeń drogowych i kolejowych, region Pomorza Środkowego jest jednym z najbardziej wykluczonych transportowo obszarów Polski. Projekt budowy drogi S6 został zapisany w Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020. Jednocześnie trwa budowa zachodniopomorskiego odcinka tej trasy pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. Tym bardziej niezrozumiałe jest zaniechanie prac wobec pomorskich odcinków drogi. Komisja Europejska wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, wskazując, że ta luka zdecydowanie negatywnie wpłynie na ekonomiczną opłacalność drogi S6 na całym jej przebiegu, także odcinków już realizowanych i może doprowadzić do podważenia zasadności wydania środków publicznych.

 

Info : Pomorskie.eu

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zorro
Zorro 22.09.2017, 09:50
Nie chca finansowac budowy droi pisiory na wypadek, gdyby w zamian za reparacje musieli oddac ziemie zachodnie. POza tym tam ludnosc nie daje sie nabrac na bajki pisu, wiec zostala ukarana. Tyle w temacie.
Stach34
Stach34 21.09.2017, 21:36
Jak niemcy nas krytykują to znaczy, że działamy dla dobra Polski i idziemy w dobrym kierunku. Niestety jak świat światem niemiec nie będzie naszym bratem.
HETMAN
HETMAN 21.09.2017, 21:25
Polska północna nie popiera Psiaków.I to jest zemsta Kaczorów.
Xenon45
Xenon45 21.09.2017, 22:34 (odpowiedź do HETMAN)
Przyjacielu mów za siebie a nie za całą Polskę północną.
jose
jose 23.09.2017, 21:27 (odpowiedź do Xenon45)
Xenon45 mów za siebie bo Cała Polska północna, poza małymi wyjątkami to ludzie inteligentni i nie dają się nabrać na bajki pisorów, którzy budują PRL-bis.
Monika
Monika 25.09.2017, 11:52 (odpowiedź do jose)
@jose jeśli ty reprezentujesz PO .N lub tym podobne to ja już wolę wypowiedzi pisiorów. Przynajmniej normalne i kulturalne.
janek
janek 25.09.2017, 11:47 (odpowiedź do jose)
jose, wytykając komuś, by mówił za siebie, przypisujesz sobie opinię większości inteligenckiej. Nie najlepiej to świadczy o tej inteligencji. Może jako popierający poprzedników, macie większość, co nie znaczy że jesteście inteligentniejsi. Gdzie ta wasza inteligencja była, gdy S6 było odsunięte w realizacji od 2013 roku? Gdzie była, gdy poprzednicy obiecując budowę dróg i autostrad, mówili że wszystkie drogi będą wybudowane do 2012 roku? A są? Gdzie była ta inteligencja, gdy wprowadzano komercjalizację (prywatyzację) służby zdrowia? Od kiedy to szpitale, czy przychodnie są fabrykami, czy zakładami produkcyjnymi? I poniżanie wyborców PiS, świadczy o niskiej inteligencji.
widz
widz 21.09.2017, 21:00
działanie celowe i hu.!