Wydanie nr 221/2020, Sobota 8.08.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jazowa: Przez zaniedbanie projektanta ludzie tracą dorobek życia - 19.09.2017

Jazowa: Przez zaniedbanie projektanta ludzie tracą dorobek życia - 19.09.2017 fot. Mateusz Grabowski
Zadzwoniła do nas siostra mieszkającej w miejscowości Jazowa K. Wójcik z informacją o zalanym budynku gospodarczym i podwórzu. Na miejscu zaskoczyła nas skala zdarzenia.

Okoliczni mieszkańcy rozkładają ręce w bezsilności. Odpływy melioracyjne, które od lat się sprawdzały zostały przebudowane przy okazji budowy S7. Firma Budimex wykonała nowe odpływy, zgodnie z wytycznymi GDDKiA. Projektant, zamiast zachować dotychczasowy odpływ grawitacyjny do odległej o kilkadziesiąt metrów rzeki Nogat, zaplanował nowy. Rowy "odprowadzają" teraz wodę do odległej o kilka kilometrów Izbowej Łachy i tam jest ona wypompowywana. W praktyce jednak, cała woda wlewa się na podwórza posesji Jazowa 16 i 18. Ręce rozkładają także strażacy, którzy nie są wstanie wypompować takiej ilości wody choćby najlepszymi pompami. Zapraszamy do Wideo poniżej!

Aktualizacja: Rzecznik prasowy KP Państwowej Straży Pożarnej:

Informacja z działań w m. Jazowa, gm. Nowy Dwór Gdański

w dniach 18-20.09.2017 r.

W dniu 18.09.2017 r . o godz. 1415 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Gdańskim wpłynęło zgłoszenie o zalanej łące przy budynku mieszkalnym w m. Jazowa 18. Na miejsce zadysponowany został oficer operacyjny  JRG PSP celem rozpoznania zagrożenia. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że wodą zalana jest część łąki na terenie posesji w wyniku nacieków z okolicznych pól uprawnych. Rozlewisko nie stanowiło zagrożenia dla budynku mieszkalnego i obiektów gospodarczych. Rozlewisko znajdowało się 20 m od budynków gospodarczych i 20 m od budynku mieszkalnego.

Kolejne zgłoszenie, tego samego dnia, o godz. 18 41 wpłynęło od właścicieli z posesji nr 16, o zalanym wjeździe w wyniku podniesienia się stanu wody w rowie melioracyjnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że istnieje możliwość wjazdu i wyjazdu z posesji, a rozlewisko nie zagraża pobliskiemu budynkowi. Właścicielce przekazano informację o konieczności monitorowania zagrożenia, a w przypadku wystąpienia zagrożenia dla budynku mieszkalnego powiadomienia Państwowej Straży Pożarnej.

W dniu 19.09.2017 r. o godz. 1329 wpłynęło zgłoszenie o zalanej posesji i zagrożonych zalaniem budynku mieszkalnego i gospodarczego. Kierujący działaniem ratowniczym po dokonaniu rozpoznania stwierdził, że istnieje realne zagrożenie dla budynków. Podjęto decyzję o ustawieniu zestawu pompowego (pompy wysokiej wydajności) przy posesji nr 18 i odpompowywaniu wody do rzeki Nogat. Pompowanie wody trwało nieprzerwanie przez 17 godzin. W dniu 20.09. o godz. 928 działania zostały zakończone. Łącznie przepompowano około 3 tys. m3 wody, co pozwoliło na bezpieczne użytkowanie budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz większej części posesji.

W wyniku prowadzonych działań zagrożenie zostało usunięte. Woda z zalanej posesji została usunięta oraz znacznie obniżył się stan wody w rowie melioracyjnym.

Mateusz Grabowski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nowy
Nowy 20.09.2017, 20:47
Gdy pojawiają się media to i radni się pojawiają. Pytanie jest podstawowe, ta pani twierdzi ze zalewa ich od kilku miesięcy a radni ani sołtys nie zadziałali w kierunku usunięcia przyczyny a gdy pojawiają się media prubują pokazywać swoją elokwencję. A gdzie byli wcześniej? ?
kar
kar 20.09.2017, 15:34
?
tadeusz
tadeusz 20.09.2017, 11:45
dac madremu sobocie lopate i niech zacznie oczyszczac rowy jest taki aktywny
zanachor
zanachor 20.09.2017, 09:16
Zawsze mam takie zdanie, w sprawach wody nie poprawiajmy po mennonitach i Niemcach
Elewar34
Elewar34 20.09.2017, 11:17 (odpowiedź do zanachor)
Tylko czy rowy sa czyszczone? No raczej nie.