POLICJA
Kara nawet 5 lat więzienia Z ART. 278 KK grozi 42 - letniemu sztumianinowi, który w połowie lipca dokonał kradzieży specjalistycznych narzędzi warsztatowych z jednego z garaży na terenie naszego powiatu. Wartość utraconego mienie oszacowano na kwotę ponad 1,4 tys. zł. Mężczyzna przyznał się do postawionego zarzutu.
Dzięki pracy sztumskich stróżów prawa udało się wyjaśnić wszystkie okoliczności tego zdarzenia i w konsekwencji ustalić sprawcę przestępstwa.
W piątkowe popołudnie policjanci Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży. Jeszcze tego samego dnia usłyszał on zarzut, do którego się przyznał. Warto podkreślić, ze mundurowi odzyskali też
utracone przedmioty.
O dalszym losie 42-latka zadecyduje sąd.
Rowerem z promilami
W miniony weekend policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego sztumskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej trzech kierujących rowerami po spożyciu alkoholu. W sobotnie popołudnie zatrzymany w Piekle do kontroli drogowej rowerzysta, 57 letni mieszkaniec Malborka miał w wydychanym powietrzu prawie 1,30 prom alkoholu. Tego samego dnia, drugi rowerzysta, 49 letni
mieszkaniec Piekła w wydychanym powietrzu miał 1,35 prom. alkoholu.
W niedzielę natomiast 58-letni rowerzysta w Postolinie kierował rowerem będąc po spożyciu alkoholu. Wynik badania to prawie 2 promile alkoholu!
Pozdrawiam serdecznie :)
--
asp. szt. ALICJA LITYŃSKA
WYDZIAŁ PREWENCJI KPP SZTUM
Europejskie działania „Prędkość”
We wszystkich państwach Unii Europejskiej 25 sierpnia prowadzono policyjne działania Prędkość. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w nich także polska Policja.
Działania „Prędkość” mają charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL.
Kontroli podlega dozwoloną prędkość. Taktyka działań zakłada organizację zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.
W dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W 2016 r. z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło aż 846 osób (tj. 37 proc. ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierujących), a 9 619 zostało rannych.
Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą – to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Policjanci ruchu drogowego ujawnili w 2016 roku 1 647 420 przypadków naruszeń polegających na przekroczeniu prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne.
Zatrzymania poszukiwanych
Poszukiwany przez 11 lat przez Interpol mężczyzna został zatrzymany przez policjantów Ogniwa Ruchu Drogowego.
45-letni mieszkaniec powiatu sztumskiego od ponad 11 lat poszukiwany był przez Interpol. Warto przypomnieć, ze organizacja ta działa w 190 krajach i pomaga organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Mężczyzna poszukiwany był od ponad 11 lat za oszustwa, których dokonał na terenie Mołdawii. Przez te wszystkie lata kilka razy zmieniał nazwisko wstępując w kolejne związki małżeńskie i przyjmując nazwisko żony.
Często też zmieniał swój wizerunek, jak i miejsca pobytu, co niewątpliwie utrudniało odnalezienie go. We wtorkowe popołudnie policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie zatrzymali poszukiwanego. Skontrolowali także pojazd, którym się poruszał. Należy podkreślić, że zatrzymanie to efekt zaangażowania i wnikliwej pracy sztumskich mundurowych.
Mężczyzna został niezwłocznie przekazy do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Gdańsku
13 poszukiwanych
W ciągu ostatniego miesiąca żmudna praca stróżów prawa sztumskiej komendy zaowocowała zatrzymaniem 13 poszukiwanych osób.
Wśród zatrzymanych był mężczyzna poszukiwany listem gończym od 2011 roku za liczne kradzieże z włamaniem. Przez wiele lat ukrywał się poza granicami Polski. Ostatnich kilka dni spędził na terenie gminy Sztum, co nie umknęło uwadze mundurowych. Natychmiast podjęli procedury zmierzające do jego zatrzymania.
Teraz, zgodnie z nakazem sądu zatrzymany przebywa w zakładzie karnym, gdzie odbywa wyrok.
STRAŻ POŻARNA
W dniach 24 sierpnia i 25 sierpnia strażacy zabezpieczali uszkodzony w wyniki wichury i burzy dach w Postolinie i Mleczewie. Działania funkcjonariuszy polegały na uszczelnieniu dachu dostępnymi materiałami np. folią.
Strażacy m.in. 16 razy wyruszali do usuwania gniazd owadów, najczęściej os. Oznakowali też drzewo w Piekle, w którym zagnieździły się szerszenie. Gniazda owadów były usuwane w całym powiecie sztumskim m.in. w następujących miejscowościach: Nowinach, Sztumie (gniazdo i rój), Starym Targu, Szropach, Barlewicach, Piekle, Tropach Sztumskich.
Zagrożenie dla mieszkańców powodowały także konary drzew. Zdarzało się, że zwisały one nad jezdnią (Czrnin i Postolin). W Gościszewie konar na pewien czas zablokował drogę lokalną. Oprócz tego połamane konary i gałęzie stwarzały zagrożenie dla dachu np. Starym Dzierzgoniu.
st. kpt. DARIUSZ TREĆ
RZECZNIK PRASOWY KP PSP W SZTUMIE