Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Właściciele aut zabytkowych w Polsce nie mają łatwo

Właściciele aut zabytkowych w Polsce nie mają łatwo fot. Właściciele aut zabytkowych w Polsce nie mają łatwo
W Polsce mieszka znacznie mniej właścicieli aut zabytkowych niż na zachodzie Europy. Wpływ na to ma nie tylko mniejsza zamożność rodzimych miłośników aut klasycznych, ale wiele trudności, z jakimi muszą sobie poradzić, aby zarejestrować pojazd jako zabytkowy, a następnie go ubezpieczyć.

Restrykcyjne wymogi dla aut zabytkowych

W Polsce rejestracja samochodu jako zabytkowy jest możliwa jedynie, gdy pojazd ma co najmniej 25 lat i składa się w 75 procentach z oryginalnych części. Ponadto produkcja danego modelu musi być wstrzymana od co najmniej 15 lat. Miłośnicy oldtimerów zgodnie twierdzą, że polskie prawo nie jest im przychylne, gdyż dopuszcza do powstawania absurdalnych sytuacji związanych z rejestrowaniem aut zabytkowych. Jako przykład, podają możliwość zarejestrowania jako zabytek samochodu z silnikiem wymienionym na nieoryginalny. Wymiana silnika jest dużą zmianą, jednak zdarza się, że pozostałe części samochodu pozostają oryginalne – może się okazać, że auto nadal składa się z co najmniej 75 procent oryginalnych elementów.

Kolekcjonerzy i pasjonaci wskazują także na utrudnianie im rejestrowania samochodów w urzędach, przez co w niektórych przypadkach na możliwość jazdy oldtimerem czekają miesiącami. Problemy pojawiają się czasem również w stacjach kontroli pojazdów, które nie do końca wiedzą, w jaki sposób powinny traktować samochody zabytkowe. Czasem nawet doświadczeni mechanicy mają trudności z określeniem, czy auto może bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych, czy też nie.

Najwięcej problemów z ubezpieczeniem

Właściciele aut zabytkowych najwięcej problemów mają jednak z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Zdarza się, że zakłady ubezpieczeniowe odmawiają sprzedaży polisy OC (choć prawodawca nałożył na nie taki obowiązek), a także nie chcą oferować ubezpieczeń Auto Casco. Najwięksi pechowcy przez kilka miesięcy borykają się z rejestracją samochodu w urzędzie, a następnie przez wiele tygodni przymusowo garażują auto z powodu braku polisy komunikacyjnej. Wielu kolekcjonerów z Polski, chcąc uniknąć przepychanek z ubezpieczycielem, kupuje polisę w Wielkiej Brytanii – jedną z nich jest https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/.

Polscy ubezpieczyciele często odmawiają również wypłacania odszkodowań. Kierowcy poruszający się klasykami montują więc w pojazdach kamery samochodowe, np. https://www.visiontrack.com/, jednak nawet po uznaniu ich racji, odszkodowanie jest wypłacane z opóźnieniem. Podobne problemy poza granicami Polski są niezwykle rzadkie.

 

Właściciele aut zabytkowych w Polsce nie mają łatwo
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.