Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Blisko 3,9 mln zł na inwestycje w szpitalach w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim - 02.08.2017

Utworzenie bloku operacyjnego i budowa windy w szpitalu w Malborku, a także modernizacja oddziału wewnętrznego z ofertą poszerzoną o usługi geriatryczne w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim – to wszystko dla zwiększenia jakości i dostępności usług zdrowotnych na Obszarze Funkcjonalnym Malbork-Sztum. Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to blisko 3,9 mln zł, z czego ponad 3,2 mln zł to wsparcie unijne.

Uroczyste podpisanie umów, z udziałem marszałków Mieczysława Struka i Pawła Orłowskiego oraz przedstawicieli Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o., odbyło się w środę 2 sierpnia 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Malborku przy ul. Plac Słowiański 17.

Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia jakości świadczeń medycznych, przyspieszy diagnozę, dając tym samym większą szansę na skuteczność leczenia i wyzdrowienie. Inicjatywa umożliwi ponadto kompleksowe leczenie chorób cywilizacyjnych, w efekcie czego w regionie wzrośnie znaczenie podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej.

 

Szpital w Malborku, ul. Armii Krajowej 105/106

W ramach inwestycji przebudowana zostanie część parteru, utworzony zostanie jednosalowy blok operacyjny wraz z wyposażeniem (m.in. stół operacyjny, lampa operacyjna, defibrylator, myjnia narzędziowa, aparat do znieczuleń, tor wizyjny). Wybudowana zostanie też winda zewnętrzna przylegająca bezpośrednio do budynku.

 

Szpital w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Dworcowa 12

Przewiduje się modernizację oddziału wewnętrznego, w ramach której wykonane zostaną prace remontowo-budowlane, zakupiony wysokospecjalistyczny sprzęt (w tym myjnia dezynfektor, kardiomonitory z centralą, ssak elektryczny) oraz meble (m.in. łóżka i szafki). Oferta oddziału wewnętrznego poszerzona zostanie o usługi geriatryczne.

W ramach projektu zaplanowano szkolenia dla pracowników z zakresu współpracy zintegrowanych, interdyscyplinarnych zespołów diagnostycznych.

Projekt ten zakłada również, że pacjenci opuszczający szpital będą mogli skorzystać ze wsparcia pielęgniarki środowiskowej i rehabilitantów w miejscu swojego zamieszkania, bez konieczności przedłużania hospitalizacji.

– Nowe inwestycje w szpitalach, do tego zakup wysokospecjalistycznego sprzętu, a także szkolenia dla pracowników, podnoszące ich kwalifikacje, zwiększą jakość oferowanych usług zdrowotnych. Realizacja inwestycji została poprzedzona diagnozą potrzeb, która potwierdziła konieczność wprowadzenia zmian i modernizacji dla usprawnienia funkcjonowania placówek medycznych – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Projekt realizowany będzie na obszarze dwóch powiatów: malborskiego i nowodworskiego w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork-Sztum.

– Obszar malborsko-nowodworski jest bardzo dobrym przykładem przemyślanej i konsekwentnej polityki w obszarze zdrowia realizowanej przez samorząd województwa pomorskiego i powiat malborski w poprzednich latach. Dzięki połączeniu szpitala nowodworskiego, który był tzw. szpitalem „marszałkowskim" ze szpitalem malborskim, dzisiaj możemy mówić o rozwoju potencjału medycznego placówek i inwestycjach, a nie likwidacji szpitala w Nowym Dworze Gdańskim. Samodzielnie nie miałby on bowiem szans na wpisanie się do sieci szpitali od 1 października 2017 r.  – mówi wicemarszałek Paweł Orłowski.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w połowie 2019 r.

Opis: Monika Grochulska

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

 

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.