Wydanie nr 212/2021, Sobota 31.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dzień Strażaka w Sztumie. Awanse, odznaczenia i nagrody. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – 23.05.2017

Dzień Strażaka w Sztumie. Awanse, odznaczenia i nagrody. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – 23.05.2017 fot. W. Mocny
Dzień Strażaka jest dniem szczególnym. To czas, w którym dziękuję się strażakom za ich pomoc w ratowaniu mienia, a przede wszystkim życia ludzkiego. Uroczystości przypadają w dzień patrona straży Św. Floriana. W tym dniu strażacy przyjmują wyróżnienia, nagrody za ofiarną służbę i awanse. Podczas obchodów 23 maja na pl. Wolności decyzją Komendanta Głównego PSP, włączono jednostki OSP Żuławka Sztumska do KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego).

Mł. bryg. Tomasz Banach Komendant sztumskiej straży pożarnej podsumował 2016 r. w którym strażacy uratowali mienie o łącznej wartości 8 mln zł. Państwowa straż przeszkoliło wielu strażaków ochotników.

W PSP służbę pełni ok. 30 tys. strażaków. W 2016 r. jednostki PSP interweniowały 446 760 razy. Mieszkańcy zobaczyli prezentację lokalnych jednostek strażackich. Przypomnijmy, że 4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, jednak oficjalne obchody w Sztumie odbyły się 23 maja.

 

Dlaczego patronem strażaków jest św. Florian? Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

 

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków. W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp. (dane za www.psp-sztum.pl).

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.