Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

ZUS przypomina. Do 31 maja rozlicz się z przychodów.

Tylko do końca maja pobierający zasiłek lub świadczenie przedemerytalne i jednocześnie pracujący mają czas na rozliczenie się z ZUS ze swoich przychodów. Osiągany przychód może bowiem wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Do 31 maja 2017 r. pobierający zasiłki lub świadczenia przedemerytalne oraz ich pracodawcy powinni powiadomić ZUS o osiąganych w danym roku rozliczeniowym przychodach z tytułu pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, czyli z np. umowy o pracę, zlecenia, czy działalności gospodarczej. Okres rozliczeniowy rozpoczął się 1 marca 2016 r., a zakończył 28 lutego 2017 r.

Roczne rozliczenie to bilans wysokości, w jakiej świadczenie było wypłacone, a w jakiej z uwagi na osiągany przychód faktycznie przysługiwało. Osiągany przychód może, bowiem wpłynąć na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Rozliczenie przybiera formę roczną lub miesięczną, a ZUS zawsze dokonuje go metodą korzystniejszej dla świadczeniobiorcy.                                                  

Dla okresu 2016/2017 roczna dopuszczalna kwota przychodu wynosi ·– 11 700, 00 zł. Świadczenie ulegnie zmniejszeniu, gdy uzyskany przychód przekroczy tę kwotę. Dopuszczalna kwota przychodu to 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W każdym miesiącu roku rozliczeniowego obowiązuje w tej samej wysokości. Stosuje się ją przy zmniejszaniu świadczeń przedemerytalnych w trakcie roku rozliczeniowego. W roku rozliczeniowym 2016/2017 kwota ta wynosiła 975, 00 zł.

Świadczenie ulegnie zawieszeniu, jeżeli przychód przekroczy graniczną kwotę przychodu, stanowiącą 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W roku rozliczeniowym miesięczna kwota graniczna 2016/2017 wynosiła - 2 729, 90 zł, a roczna graniczna - 32 758, 80 zł

Należy pamiętać, że niezależnie od kwoty tego zmniejszenia świadczenie nie może być niższe od gwarantowanej wysokości, która od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. wynosi 514, 93 zł.

Zdarza się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odwiedzają młode mamy, np. żeby załatwić sprawy związane z zasiłkiem macierzyńskim, czy zgłoszeniem niani. Dla nich, ale i dla wszystkich innych przychodzącym w celu załatwiania niezbędnych formalności z małymi dziećmi Zakład przygotował klika ułatwień.

W Oddziale  ZUS w Gdańsku i wszystkich podległych mu jednostkach terenowych dostępne są profesjonalne przewijaki. Są one umieszczone w pomieszczeniach na tyle dużych, że mogą się nich swobodnie poruszać rodzice z wózkami. Starsze dzieci oczekując na swoich opiekunów mogą bawić się w wydzielonych "Kącikach malucha". Każdy kto posiada swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i chcę załatwić swoje sprawy bez oczekiwania w kolejce może tą drogą umówić się na wizytę na konkretną godzinę.

Kontakt:

Regionalny Rzecznik Prasowy

województwa pomorskiego

Krzysztof Cieszyński

ZUS Oddział w Gdańsku

ul. Chmielna 27/33

80-748 Gdańsk

tel. 58 307 82 01

tel. kom. 502 000 954

e-mail: rzecz.gdansk@zus.p

 

 

Andrzej Gołębiewski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Urzędowe


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.