Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017 fot. W. Mocny/nadesłane do redakcji
Z redakcją telewizji www.TVSztum.pl skontaktowała się matka 5-letniego dziecka, które bardzo źle się poczuło 18 lutego o godz. 3.00 w nocy. Udała się do apteki, która tego dnia powinna pełnić dyżur całodobowy. Niestety spotkała ją niemiła niespodzianka. Nie mogła zakupić potrzebnego leku przeciwgorączkowego. Zamiast tego przeczytała kartkę o takiej możliwości w aptece w... Malborku.

AKTUALIZACJA 03.03.2017 godz. 10.18:

2 marca br. Pani Paulina złożyła skargę do starosty sztumskiego  na postępowanie Apteki Centralnej w Sztumie. Zdjęcie podbitego dokumentu zamieszczamy w załączniku. 

Dodajmy, że opisana w artykule sytuacja prawna jest taka sama zarówno w powiecie sztumskim, jak malborskim, nowodworskim i każdym innym w Polsce.

 

 

Przesłano nam maila następującej treści:

 

„Myślę, że warto abyście zainteresowali się dyżurami aptek w Sztumie. Mam tu na myśli aptekę CENTRALNĄ. Za każdym razem,gdy ma dyżur (teoretycznie) umieszcza informację, by udać się do Malborka. Jest to niedopuszczalne! Trwa to co najmniej od tamtego roku...nie wiem czy nie dłużej. Jak kobieta z chorym dzieckiem o 3 rano ma się dostać do Malborka? ?!! Przy okazji zachęcam zainteresowanych tym postem o składanie pisemnych skarg do starostwa. Dziś poinformowano mnie,ze to jest najskuteczniejsza forma zaprzestania tego absurdu. Tak więc zachęcam bo to jest "nasz wspólny interes".”

 

Paulina Miłosz Stachurska (widz TVSztum.pl)

 

 

Apteka prowadzi specyficzny typ usług – ratujących zdrowie, a czasem życie. Najwygodniej jest potraktować tego typu usługi, jako zwykłe komercyjne. Tak jednak nie jest, dlatego powiaty są zobowiązane do opracowania listy dyżurów aptek. Niestety starostwo nie ma narzędzi do ich egzekwowania. Do starostwa może wpłynąć skarga, którą starosta może przekazać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego.

 

 

A co mówi na ten temat obowiązująca uchwała powiatowa?

 

 

W uchwale dotyczącej dyżurów aptek jest wyraźnie napisane, że prócz dni powszednich dyżury odbywają się również w soboty oraz niedzielę, święta, dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Wydaje się jednak, że te reguły nijak się mają do pracy Apteki Centralnej w Sztumie przy ul. Mickiewicza 50 (przy supermarkecie naprzeciwko UMiG w Sztumie), bo jak nam powiedziała jej właścicielka – punkt ten nie prowadzi dyżurów całodobowych.

Pod artykułem zamieszczamy najważniejsze punkty uchwały.

 

 

W ostatni wtorek jak widać na zdjęciu na drzwiach Apteki Centralnej, podano adres dyżuru całodobowego apteki w Malborku (przy ul. Kościuszki 16). Na fotografii widnieje nawet nr telefonu. Z uchwały wynika jednak, że jeśli dana apteka nie może pełnić wyznaczonego dyżuru, to powinna go przejąć kolejna według listy z uchwały powiatowej...

 

- 18 lutego był inny adres: Kałdowo. Sprawdziłam też dyżury aptek w Malborku – pisała pani Paulina Miłosz Stachurska. - 28 lutego pełni ta podana z kartki (na nadesłanym zdjęciu – dop. red.). Tak więc sprawdzają sobie, która w dany dzień ma i taką podają.

 

 

Sprawa wydała nam się na tyle poważna, że skontaktowaliśmy się autorką maili.

 

 

- 18 lutego (sobota) moje dziecko bardzo źle się poczuło i potrzebowałam o godz. 3.00 odpowiedniego leku – mówiła pani Paulina. - Mąż udał się do apteki, a tam była ta kartka! Z chorym dzieckiem nie ma żartów, dlatego bardzo mi zależało żeby mu pomóc. Widniała na niej informacja o dyżurowaniu innej apteki, tymczasem właśnie ta powinna funkcjonować w tym czasie. Musiałam męczyć się z chorym 5-letnim dzieckiem całą noc. Taka sytuacja zdarzyła się nam już kilka razy, także kolega męża był zmuszono jechać do Malborka po niezbędny lek, gdy ten punkt nie funkcjonował. (…) Na pewno złożę skargę pisemną na uchylanie się od dyżurów tej apteki. W sztumskim starostwie powiedziano mi, że nie jestem pierwszą osobą, która narzeka na ten problem...

 

- Apteki w Sztumie prowadzą dyżury do godz. 22.00 i starosta został poinformowany o tym fakcie, jednak ustalono dyżury całodobowe, wbrew opinii środowiska aptekarskiego i negatywnej opinii Izby Aptekarskiej - stwierdza Krystyna Dudek, właścicielka Apteki Centralnej. - Tak naprawdę nie ma potrzeby dyżurować całodobowo. Na zebraniach (aptekarzy – dop. red.) było ustalone, że dyżurujemy do godz. 22.00. Uchwała radnych powiatowych została uchwalona wbrew opinii środowiska aptekarskiego i Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Radni uzyskali te opinie, ale się do nich nie odnieśli.

 

 

Argumentem dla właścicielki Apteki Centrlanej jest fakt, że apteki nie mają leków ratujących życie.

 

 

- Najczęściej pacjenci przychodzą po środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a przecież te preparaty można dostać na każdej stacji benzynowej – dodaje. - Leki ratujące życie można tak naprawdę dostać dopiero na oddziałach szpitalnych. Jeżeli prowadzimy dyżur do godz. 22, zawsze zamieszczamy informację, gdzie można uzyskać pomoc np. w Malborku oddalonym o ok. 15 km.

 

Jednak w uchwale Rady Powiatu nie ma mowy o tym, by dyżur miała pełnić któraś z aptek malborskich. Przeciwnie, jeśli w Sztumie dla danego punktu jest to niemożliwe, powinien ten obowiązek przejąć kolejny lokalny.

 

- W aptece pracuje ograniczona liczba osób, trudno zorganizować pracownika z dnia na dzień, który pracowałby całą noc. Nie ma nawet takiej możliwości. Za każdym razem dyżurujemy do godz. 24.00 w zimie, a w okresie letnim do godz. 22. Nie jest tak, że w ogóle rezygnujemy z dyżurów.

 

Zapytaliśmy jakie warunki muszą być spełnione, by były prowadzone przez AC dyżury całodobowe usłyszeliśmy:

 

- Nie pełnimy dyżurów całodobowych. To nie jest tak, że tylko nasza apteka tak funkcjonuje. Proszę wziąć pod uwagę, że ratownikom pogotowia z NFZ i budżetu powiatowego te dyżury są opłacane. Tymczasem każdy farmaceuta musi pokrywać dyżury z własnych środków. Kiedy okaże się np. po zmianie prawa, że starostwa muszą opłacać dyżury nocne i w dni wolne farmaceutów, powiaty zaczną się liczyć ze zdaniem farmaceutów i Naczelnej Rady Aptekarskiej, gdzie te dyżury są rzeczywiście niezbędne.

 

Starosta poinformował nas, że można zgłosić skargę do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku, bo oni wydają koncesję na prowadzenie aptek.

 

- Jako Rada Powiatu mamy obowiązek ustalania dyżurów aptek, ale aptekarze ich nie przestrzegają – rozkłada ręce Wojciech Cymerys, starosta sztumski. - Konsekwencji nie ma żadnych. Wielokrotnie przekazywaliśmy skargi na Aptekę Centralną. PWIF w Gdańsku jednak nie cofnął koncesji. Apteki na ul. Morawskiego i na Sienkiewicza pełną ustalone w uchwałe dyżury. Kiedyś prosiłem policję o kontrolę dyżurów punktów aptecznych, ale mi odmówiono takiej pomocy. Wszystkich niezadowolonych klientów zapraszam do składania skarg, a my je będziemy kierować dalej.

 

Zdaniem starosty W. Cymerysa kierowanie klientów aptek do Malborka jest ryzykowne dla samych aptekarzy, bo w razie niebezpiecznej sytuacji (coś stałoby się pacjentowi) można później wytoczyć im sprawę z powództwa cywilnego.

 

- Moim zdaniem uchylanie się od dyżurów to nieuczciwe postępowanie – dodaje starosta. - Kiedyś była jedna apteka w Sztumie i potrafiła ona sprostać zapotrzebowaniom mieszkańców. Teraz mamy ich sześć i jest to niemożliwe! Sztumskie apteki chcą zarabiać, ale już niekoniecznie chcą zaopatrywać mieszkańców w leki w sytuacjach nagłych poza standardowymi godzinami pracy.

 

Jeśli jedna apteka wyłamie się z systemu dyżurów cały harmonogram się sypie. Szkoda, że część sztumskich farmaceutów nie stosuje się do przepisów prawa lokalnego. Można sobie zadać pytanie czy w sprawie całodobowych dyżurów aptek prawo polskie (lokalne uchwały powiatowe) jeszcze obowiązuje?

 

CZEKAMY NA PAŃSTWA OPINIE I KOMENTARZE W TEJ SPRAWIE

 

 

 

APTEKI SZTUMSKIE PEŁNIĄ DYŻURY CAŁODOBOWO!

 

W Załączniku nr 1 do Uchwały Rady Powiatu Sztumskiego z 30 sierpnia 2016 r. oprócz listy aptek z dyżurami, które obejmują także pracę w weekend Apteki Centralnej w Sztumie (w styczniu: 14 i 29, w lutym: 18, w marcu: 5, 25), innych punktów czytamy:

 

Poza określonymi wyżej godzinami pracy, apteki ogólnodostępne działające na terenie miasta Sztum i miasta Dzierzgoń pełnią dyżury całodobowe w dni powszednie, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

3. Apteki ogólnodostępne w mieście Sztum pełnią dyżury w systemie całodobowym – dyżur zaczyna się od godziny otwarcia danej apteki do następnego dnia rana.

 

4. Apteki ogólnodostępne w mieście Dzierzgoń pełnią dyżury w systemie dziesięciodniowym - każda apteka pełni dyżury po dziesięć dni całodobowo.

 

5. W przypadku zawieszenia działalności lub likwidacji którejkolwiek z aptek, a także wskutek zaistnienia innych nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających aptece pełnienie dyżuru w ustalonym w grafiku dyżurów terminie, obowiązek dyżurowania przejmuje kolejna apteka ujęta w harmonogramie dyżurów.

 

JAK JEST Z DYŻURAMI APTEK W SZTUMIE, MALBORKU I NOWYM DWORZE GDAŃSKIM

- CZEKAMY NA PAŃSTWA KOMENTARZE

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Emerytka
Emerytka 03.03.2017, 07:00
Myślę, że przydały by się w Sztumie jeszcze z dwie Apteki i może wtedy sytuacja się poprawi. W tej chwili najtańsze leki w Sztumie są w Aptece przy Rossmanie.
kasia
kasia 03.03.2017, 20:20 (odpowiedź do Emerytka)
Pozdrawiamy pracownikow apteki przy Rosmanie
xxx
xxx 02.03.2017, 23:36
"sympatyczne i fachowe"?????? czy aby mowa o tej samej aptece????
mama
mama 02.03.2017, 23:35
Rok temu mielismy identyczna sytuacje. Nasza dwulatka około godziny 2 w nocy miała prawie 40 stopni gorączki. Pojechalismy na nocny dyzur. Dostalismy recepte z antybiotykiem. Tej nocy dyzur miala pelnic Apteka Centralna. Niestety nie odbywała swojego dyżuru nie zostawiając żadnej kartki. Musielismy jechac do Malborka. Kilka miesiecy pozniej po tym wydarzeniu mielismy kolejna sytuacje. Potrzebowaliśmy leków dla córki. Wtedy dyżur miała Apteka św. Anny. Również nie pełniła swojego dyżuru. Przy okazji wizyty u lekarza postanowilam spytac lekarza rodzinnego o dyzury aptek. Lekarz powiedział, że Apteki w Sztumie pełnią dyżur do godziny 22. Teraz już o tym wiemy i gdy jest taka sytuacja jedziemy do Malborka.Ale po co ustalane są dyżury całodobowe? Myśle że na wykazie dyzurow aptek powinna byc zamieszczona informacja ze dyzury sa prowadzone tylko do 22.
kx
kx 03.03.2017, 10:05 (odpowiedź do mama)
Wygląda na to, że sztumscy aptekarze (i nie tylko sztumscy) stoją ponad prawem i poza uchwałami powiatowymi z dyżurami uchwalają swoje własne grafiki dyżurów.
madzia
madzia 02.03.2017, 21:13
ja takze mialam taką niemiłą sytuacje jakos 2 lata temu o 4 rano jechalam z dzieckiem do malborka bo w sztumie byla zamknięta
Emila
Emila 02.03.2017, 21:05
mam w rodzinie aptekarza,ktory prowadzi aptekę w miescie gdzie są cztery apteki.Nie sa w stanie co 4 dni pracować całodobowo.-pacjęntów nocą jak na lekarstwo a magistrowi zapłacić trzeba.Starosta chce bezprawnie aby apteki za swoje dyżurowały.Wyobrazacie sobie żeby to od lekarzy oczekiwano aby za darmo dyżurowali? W miescie mojego wuja tez dyżurują do 22 i jest ok. A aptekę Centralną znam i b.polecam bo tak sympatycznych i fachowych magisterek nie ma w okolicy.