Wydanie nr 218/2020, Środa 5.08.2020
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017

Sztum: Uchwalone przez powiat dyżury aptek nie funkcjonują. Matka 5-latka nie mogła kupić leku w nocy! - 02.03.2017 fot. W. Mocny/nadesłane do redakcji
Z redakcją telewizji www.TVSztum.pl skontaktowała się matka 5-letniego dziecka, które bardzo źle się poczuło 18 lutego o godz. 3.00 w nocy. Udała się do apteki, która tego dnia powinna pełnić dyżur całodobowy. Niestety spotkała ją niemiła niespodzianka. Nie mogła zakupić potrzebnego leku przeciwgorączkowego. Zamiast tego przeczytała kartkę o takiej możliwości w aptece w... Malborku.

AKTUALIZACJA 03.03.2017 godz. 10.18:

2 marca br. Pani Paulina złożyła skargę do starosty sztumskiego  na postępowanie Apteki Centralnej w Sztumie. Zdjęcie podbitego dokumentu zamieszczamy w załączniku. 

Dodajmy, że opisana w artykule sytuacja prawna jest taka sama zarówno w powiecie sztumskim, jak malborskim, nowodworskim i każdym innym w Polsce.

 

 

Przesłano nam maila następującej treści:

 

„Myślę, że warto abyście zainteresowali się dyżurami aptek w Sztumie. Mam tu na myśli aptekę CENTRALNĄ. Za każdym razem,gdy ma dyżur (teoretycznie) umieszcza informację, by udać się do Malborka. Jest to niedopuszczalne! Trwa to co najmniej od tamtego roku...nie wiem czy nie dłużej. Jak kobieta z chorym dzieckiem o 3 rano ma się dostać do Malborka? ?!! Przy okazji zachęcam zainteresowanych tym postem o składanie pisemnych skarg do starostwa. Dziś poinformowano mnie,ze to jest najskuteczniejsza forma zaprzestania tego absurdu. Tak więc zachęcam bo to jest "nasz wspólny interes".”

 

Paulina Miłosz Stachurska (widz TVSztum.pl)

 

 

Apteka prowadzi specyficzny typ usług – ratujących zdrowie, a czasem życie. Najwygodniej jest potraktować tego typu usługi, jako zwykłe komercyjne. Tak jednak nie jest, dlatego powiaty są zobowiązane do opracowania listy dyżurów aptek. Niestety starostwo nie ma narzędzi do ich egzekwowania. Do starostwa może wpłynąć skarga, którą starosta może przekazać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego.

 

 

A co mówi na ten temat obowiązująca uchwała powiatowa?

 

 

W uchwale dotyczącej dyżurów aptek jest wyraźnie napisane, że prócz dni powszednich dyżury odbywają się również w soboty oraz niedzielę, święta, dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Wydaje się jednak, że te reguły nijak się mają do pracy Apteki Centralnej w Sztumie przy ul. Mickiewicza 50 (przy supermarkecie naprzeciwko UMiG w Sztumie), bo jak nam powiedziała jej właścicielka – punkt ten nie prowadzi dyżurów całodobowych.

Pod artykułem zamieszczamy najważniejsze punkty uchwały.

 

 

W ostatni wtorek jak widać na zdjęciu na drzwiach Apteki Centralnej, podano adres dyżuru całodobowego apteki w Malborku (przy ul. Kościuszki 16). Na fotografii widnieje nawet nr telefonu. Z uchwały wynika jednak, że jeśli dana apteka nie może pełnić wyznaczonego dyżuru, to powinna go przejąć kolejna według listy z uchwały powiatowej...

 

- 18 lutego był inny adres: Kałdowo. Sprawdziłam też dyżury aptek w Malborku – pisała pani Paulina Miłosz Stachurska. - 28 lutego pełni ta podana z kartki (na nadesłanym zdjęciu – dop. red.). Tak więc sprawdzają sobie, która w dany dzień ma i taką podają.

 

 

Sprawa wydała nam się na tyle poważna, że skontaktowaliśmy się autorką maili.

 

 

- 18 lutego (sobota) moje dziecko bardzo źle się poczuło i potrzebowałam o godz. 3.00 odpowiedniego leku – mówiła pani Paulina. - Mąż udał się do apteki, a tam była ta kartka! Z chorym dzieckiem nie ma żartów, dlatego bardzo mi zależało żeby mu pomóc. Widniała na niej informacja o dyżurowaniu innej apteki, tymczasem właśnie ta powinna funkcjonować w tym czasie. Musiałam męczyć się z chorym 5-letnim dzieckiem całą noc. Taka sytuacja zdarzyła się nam już kilka razy, także kolega męża był zmuszono jechać do Malborka po niezbędny lek, gdy ten punkt nie funkcjonował. (…) Na pewno złożę skargę pisemną na uchylanie się od dyżurów tej apteki. W sztumskim starostwie powiedziano mi, że nie jestem pierwszą osobą, która narzeka na ten problem...

 

- Apteki w Sztumie prowadzą dyżury do godz. 22.00 i starosta został poinformowany o tym fakcie, jednak ustalono dyżury całodobowe, wbrew opinii środowiska aptekarskiego i negatywnej opinii Izby Aptekarskiej - stwierdza Krystyna Dudek, właścicielka Apteki Centralnej. - Tak naprawdę nie ma potrzeby dyżurować całodobowo. Na zebraniach (aptekarzy – dop. red.) było ustalone, że dyżurujemy do godz. 22.00. Uchwała radnych powiatowych została uchwalona wbrew opinii środowiska aptekarskiego i Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Radni uzyskali te opinie, ale się do nich nie odnieśli.

 

 

Argumentem dla właścicielki Apteki Centrlanej jest fakt, że apteki nie mają leków ratujących życie.

 

 

- Najczęściej pacjenci przychodzą po środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a przecież te preparaty można dostać na każdej stacji benzynowej – dodaje. - Leki ratujące życie można tak naprawdę dostać dopiero na oddziałach szpitalnych. Jeżeli prowadzimy dyżur do godz. 22, zawsze zamieszczamy informację, gdzie można uzyskać pomoc np. w Malborku oddalonym o ok. 15 km.

 

Jednak w uchwale Rady Powiatu nie ma mowy o tym, by dyżur miała pełnić któraś z aptek malborskich. Przeciwnie, jeśli w Sztumie dla danego punktu jest to niemożliwe, powinien ten obowiązek przejąć kolejny lokalny.

 

- W aptece pracuje ograniczona liczba osób, trudno zorganizować pracownika z dnia na dzień, który pracowałby całą noc. Nie ma nawet takiej możliwości. Za każdym razem dyżurujemy do godz. 24.00 w zimie, a w okresie letnim do godz. 22. Nie jest tak, że w ogóle rezygnujemy z dyżurów.

 

Zapytaliśmy jakie warunki muszą być spełnione, by były prowadzone przez AC dyżury całodobowe usłyszeliśmy:

 

- Nie pełnimy dyżurów całodobowych. To nie jest tak, że tylko nasza apteka tak funkcjonuje. Proszę wziąć pod uwagę, że ratownikom pogotowia z NFZ i budżetu powiatowego te dyżury są opłacane. Tymczasem każdy farmaceuta musi pokrywać dyżury z własnych środków. Kiedy okaże się np. po zmianie prawa, że starostwa muszą opłacać dyżury nocne i w dni wolne farmaceutów, powiaty zaczną się liczyć ze zdaniem farmaceutów i Naczelnej Rady Aptekarskiej, gdzie te dyżury są rzeczywiście niezbędne.

 

Starosta poinformował nas, że można zgłosić skargę do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku, bo oni wydają koncesję na prowadzenie aptek.

 

- Jako Rada Powiatu mamy obowiązek ustalania dyżurów aptek, ale aptekarze ich nie przestrzegają – rozkłada ręce Wojciech Cymerys, starosta sztumski. - Konsekwencji nie ma żadnych. Wielokrotnie przekazywaliśmy skargi na Aptekę Centralną. PWIF w Gdańsku jednak nie cofnął koncesji. Apteki na ul. Morawskiego i na Sienkiewicza pełną ustalone w uchwałe dyżury. Kiedyś prosiłem policję o kontrolę dyżurów punktów aptecznych, ale mi odmówiono takiej pomocy. Wszystkich niezadowolonych klientów zapraszam do składania skarg, a my je będziemy kierować dalej.

 

Zdaniem starosty W. Cymerysa kierowanie klientów aptek do Malborka jest ryzykowne dla samych aptekarzy, bo w razie niebezpiecznej sytuacji (coś stałoby się pacjentowi) można później wytoczyć im sprawę z powództwa cywilnego.

 

- Moim zdaniem uchylanie się od dyżurów to nieuczciwe postępowanie – dodaje starosta. - Kiedyś była jedna apteka w Sztumie i potrafiła ona sprostać zapotrzebowaniom mieszkańców. Teraz mamy ich sześć i jest to niemożliwe! Sztumskie apteki chcą zarabiać, ale już niekoniecznie chcą zaopatrywać mieszkańców w leki w sytuacjach nagłych poza standardowymi godzinami pracy.

 

Jeśli jedna apteka wyłamie się z systemu dyżurów cały harmonogram się sypie. Szkoda, że część sztumskich farmaceutów nie stosuje się do przepisów prawa lokalnego. Można sobie zadać pytanie czy w sprawie całodobowych dyżurów aptek prawo polskie (lokalne uchwały powiatowe) jeszcze obowiązuje?

 

CZEKAMY NA PAŃSTWA OPINIE I KOMENTARZE W TEJ SPRAWIE

 

 

 

APTEKI SZTUMSKIE PEŁNIĄ DYŻURY CAŁODOBOWO!

 

W Załączniku nr 1 do Uchwały Rady Powiatu Sztumskiego z 30 sierpnia 2016 r. oprócz listy aptek z dyżurami, które obejmują także pracę w weekend Apteki Centralnej w Sztumie (w styczniu: 14 i 29, w lutym: 18, w marcu: 5, 25), innych punktów czytamy:

 

Poza określonymi wyżej godzinami pracy, apteki ogólnodostępne działające na terenie miasta Sztum i miasta Dzierzgoń pełnią dyżury całodobowe w dni powszednie, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

3. Apteki ogólnodostępne w mieście Sztum pełnią dyżury w systemie całodobowym – dyżur zaczyna się od godziny otwarcia danej apteki do następnego dnia rana.

 

4. Apteki ogólnodostępne w mieście Dzierzgoń pełnią dyżury w systemie dziesięciodniowym - każda apteka pełni dyżury po dziesięć dni całodobowo.

 

5. W przypadku zawieszenia działalności lub likwidacji którejkolwiek z aptek, a także wskutek zaistnienia innych nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających aptece pełnienie dyżuru w ustalonym w grafiku dyżurów terminie, obowiązek dyżurowania przejmuje kolejna apteka ujęta w harmonogramie dyżurów.

 

JAK JEST Z DYŻURAMI APTEK W SZTUMIE, MALBORKU I NOWYM DWORZE GDAŃSKIM

- CZEKAMY NA PAŃSTWA KOMENTARZE

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Emerytka
Emerytka 03.03.2017, 11:38
…………….POLECAM w Sztumie Aptekę przy Rossmanie ! Najtańsze leki ! Obcykałam wszystkie 6 Aptek w Sztumie.
Rencistka
Rencistka 04.03.2017, 22:38 (odpowiedź do Emerytka)
Ceny wszystkich leków sprawdzałaś?Raczej niemożliwe! P.S Aptek w Sztumie jest 5.
kasia
kasia 03.03.2017, 20:18 (odpowiedź do Emerytka)
Taaaa emerytka ktora ma fb snapa tweetera itp
MP
MP 03.03.2017, 11:36
Odpowiedź na interpelację nr 31669
w sprawie pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów nocnych
Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann
Warszawa, 29-04-2015
W odpowiedzi na interpelację nr 31669, złożoną przez Panią Poseł Marzenę Okłę-Drewnowicz, w sprawie „pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów nocnych”, niniejszym uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska Ministra Zdrowia w przedmiotowej sprawie.
Nadzór nad działalnością aptek ogólnodostępnych sprawują – w zakresie przewidzianym ustawą z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) – organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. W odniesieniu do kwestii wypełniania przez apteki dyspozycji normy zawartej w art. 94 ww. ustawy (tj. dostosowania rokładu pracy apteki do potrzeb miejscowej ludności również w porach nocnych i dniach wolnych od pracy) wskazuje się, że adresatem omawianej normy jest w istocie organ samorzadu powiatu w postaci rady powiatu, która ma ten rozkład ustalić w taki sposób, aby był on dostosowany do lokalnych potrzeb.
Oznacza to, że o braku zapewnienia dostępności pacjentów do leków przez konkretną aptekę można mówić jedynie w szerszym wymiarze, w przypadku gdy apteka ta niezaspokajałaby potrzeb pacjentów w spoób naminny, powtarzalny. W takim przypadku właściwy wojewódzki inspektor farmaceutyczny miałby możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 przywołanej ustawy, który stanowi, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostepnej, jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych.
Powyższe uprawnienie organu należy jednak wyraźnie oddzielić od kwestii badania niestosowania się danej apteki do ustalonego na poziomie powiatu harmonogramu pracy aptek i ewentualnego wyciągania w związku z tym określonych konsekwencji. Żaden przepis analizowanej ustawy nie stanowi bowiem wprost o obowiązku stosowania się aptek do ustalonego dla nich rozkładu pracy, ani też nie przewiduje sankcji z tego tytułu. Tym samym o obowiązku stosowania się apteki do omawianych uchwał rad powiatu można mówić jedynie o tyle, o ile zgodnie z art. 87 ust. 2 Konstytucji RP „źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego”, natomiast ewentualność naruszenia przez aptekę obowiązku stosowania się do "harmonogramu" pracy aptek można rozważać co najwyżej jeżeli fakt niestosowania się apteki do harmonogramu skutkuje osiągnięciem stanu uporczywego niezaspokajania potrzeb ludności, o którym wspomniano powyżej.
Ponieważ rozkład pracy aptek określa rada powiatu, wydaje się być naturalnym, że również na poziomie powiatowym powinna odbywać się weryfikacja wykonania uchwały rady powiatu i ewentualne sankcjonowanie braku realizacji jej postanowień.
W kwestii ekonomiki pełnienia dyżurów aptek w porach nocnych oraz w dni wolne od pracy, Minister Zdrowia nie przewiduje możliwości wprowadzenia finansowania działalności aptek w takich dniach i porach dnia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Działalność aptek, w szczególności usługodawstwo farmaceutyczne, nie polega bowiem na wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej. Jako takie kwalifikować można co najwyżej tzw. "świadczenie zdrowotne rzeczowe" w postaci ordynowanych w związku z procesem leczenia leków, co ma miejsce w ramach szerszej kategorii tzw. "świadczeń opieki zdrowotnej". Jako świadczenie zdrowotne rzeczowe trudno natomiast traktować np. nabywanie w procesie samoleczenia leków dostępnych bez przepisu lekarza.
W kwestii ewentualności dofinansowywania działalności aptek w porach nocnych oraz dni wolne od pracy z poziomu samorządowego, jak również ustawowego upoważnienia organów powiatów do egzekwowania prawa stanowionego na ich terytorium, uprzejmie informuję, że kwestie tego rodzaju – jako dotyczące aspektów związanych z organizacją i zadaniami jednostek samorządu terytorialnego – wykraczają poza kompetencje Ministra Zdrowia.
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
SEKRETARZ STANU
Sławomir Neumann
kx
kx 03.03.2017, 10:09
Apteka Centralna i inne w Sztumie nie są prowadzone niefachowo. Zawsze można uzyskać niezbędną poradę. Problem tkwi w czym innym. Na starostwa nałożono obowiązek ustalania dyżurów także 24 h i w dni wolne. Tymczasem powiat nie może w żaden sposób wyciągać konsekwencji. Prawo sobie, aptekarze sobie. A o konsekwencjach decyduje inna instytucja.
ulka
ulka 03.03.2017, 08:48
ja osobiście dwukrotnie się przekonałam ,ze taniej było w Centralnej. poza tym tam zawsze doradza i proponują tansze odpowiedniki .( wiem bo wykupujeę leki dla mojej cioci emerytki)
Ja
Ja 03.03.2017, 08:05
W Malborku jest dużo aptek i tez miałem problem z wykupieniem leku. Starostwo w Malborku tez nic z tym nie robi. Może niezaleznymalbork zajął by się problemem zamiast pisać o głupotach