Na szczególną pochwałę zasługuje zachowanie nastolatki, która zawiadomiła sztumskich policjantów o torebce, którą znalazła na ławce w centrum Sztumu. Okazało się, że były tam pieniądze, karta płatnicza i dokumenty oraz zakupy.
W ubiegłym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Sztumie zadzwoniła kobieta, która znalazła na ławce w centrum miasta torebkę. Znalezioną rzecz przekazała interweniującym stróżom prawa, którzy bardzo szybko ustalili, kto jest właścicielem zguby. Okazała się nią mieszkanka gminy Dzierzgoń. Funkcjonariusze natychmiast się z nią skontaktowali. Tego samego dnia kobieta odzyskała swoje rzeczy. Policjantom wyjaśniła, że swoja zgubę zostawiła na ławce prawdopodobnie przez roztargnienie.
Spotkanie z dziećmi w ramach Europejskiego Dnia Numeru 112
10 lutego w piątek sztumscy policjanci wzięli udział w spotkaniu w szkole w Dzierzgoniu z okazji Dnia Europejskiego Numeru 112. Policjantki omówiły jak ważny jest ten numer, przypomniały jak
bezpiecznie i prawidłowo zachowywać się w różnych sytuacjach zwłaszcza w okresie zimowym oraz w szkole.
W piątek po raz kolejny w całej Unii Europejskiej i w Polsce obchodzono Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Mimo, iż znajomość numeru 112 jest duża, nadal jest on zbyt często wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem. Policjantki ze sztumskiej komendy przeprowadziły
spotkanie, na którym przedstawiły dzieciom zasady bezpieczeństwa oraz zasad funkcjonowania numeru alarmowego 112. Przypomniały, że numer alarmowy „112" jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym
zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy jest bezpłatne. Ponadto można ten numer wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Funkcjonariuszki przypomniały w jakich sytuacjach nie należy dzwonić na numer „112" .
Kiedy zaistniała sytuacja nie jest niebezpieczna i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, życia lub mienia lub w innych sytuacjach.
Numer „112" służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki drogowe, kradzieże itp. Podczas spotkania mundurowe przypominały dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zimowych zabaw min. na lodzie. Uczuliły uczniów, ze bezpieczeństwo zarówno w szkole jak i w
drodze do niej zależy tez i od nich samych.
-- --
RZECZNIK PRASOWY KPP SZTUM
mł.asp. KAROLINA GASTOŁ-ZAWICKA
Dla strażaków KP PSP w Sztumie w minionym tygodniu najpoważniejszymi sytuacjami alarmowymi były zagrożenia pożarowe. Pięciokrotnie byli wzywani do gaszenia pożarów sadzy w kominach. W minionym tygodniu takie interwencje miały miejsce:
w Gisielu (10.02), dwukrotnie w Sztumie (10.02) oraz dwukrotnie w Nowinach (12.02).
6.02 dyspozytor sztumskiej straży pożarnej odebrał zawiadomienie o pojawieniu się zadymienia w budynku mieszkalnym w Szropach. Na szczęście szybko uporano się z problemem, a następnie przewietrzono dokładnie wszystkie pomieszczenia.
Oprócz ww. zdarzeń strażacy cztery razy wyjeżdżali na interwencje w wyniku których skontrolowali budynki i pomieszczenia na obecność czadu (CO).
– –
RZECZNIK PRASOWY KP PSP SZTUM
kpt. DARIUSZ TREĆ