Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Publikujemy wstępną koncepcja wykorzystania sztumskiego zamku - 26.01.2017

Publikujemy wstępną koncepcja wykorzystania sztumskiego zamku - 26.01.2017 fot. profil FB Adam Poćwiardowski/W. Mocny
Jak się dowiedzieliśmy trwają intensywne prace nad koncepcją zagospodarowania sztumskiego zamku. Ma ona być gotowa do końca stycznia, wtedy będzie przekazana wiceministrowi Jarosławowi Sellinowi.

AKTUALIZACJA 26.01.2017 godz.10.39

Gmina Sztum opublikowała wstępną koncepcję zagospodarowania zamku sztumskiego przygotowaną przez powołany do tego zespół, zawierającą podstawowe założenia i propozycje. W dokumencie znajdziemy także rys historyczny i opis stanu nieruchomości zamkowych.

W załączniku w osobnym pliku pdf. do pobrania, publikujemy w całości dokument udostępniony przez sztumski ratusz.

 

 

Publikacja z 24.01.2017

Jak pamiętamy podczas wizyty Jarosława Sellina padła propozycja przekazania sztumskiego Wzgórza Zamkowego pod skrzydła Muzeum Zamkowego w Malborku. Tę decyzję początkowo poparł burmistrz :Leszek Tabor i grupa radnych opozycji. Podczas sesji Rady Miejskiej w Sztumie w ub. r. Rada Miejska poparła te starania. Minister Sellin wstępnie zaakceptował propozycję, ale poprosił o przedstawienie kompleksowej koncepcji rewitalizacji i wykorzystania tego zabytku.

 

Radny sztumski, Adam Poćwiardowski zamieścił na swoim profilu na Facebooku informacje, że taka koncepcja jest już gotowa:

„Informuję, że dzisiaj otrzymałem koncepcję zagospodarowania zamku. Niektórzy nie wierzyli w to, że zamek można przekazać Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które to włączy naszą warownię w ofertę turystyczną trzech zamków tj . Malbork -Sztum-Kwidzyn. Jak widać Nasza inicjatywa była słuszna i jedyna dla ocalenia tego zabytku ponieważ przez ponad 25 lat nie było prawdziwych chętnych na zagospodarowanie zamku. Już w najbliższym tygodniu minister Jarosław Sellin otrzyma tą koncepcję wraz z kalkulacją kosztów na poszczególne zadania które trzeba wykonać w celu przywrócenia zamkowi unikatowych walorów tego zabytku oraz dostosowania go do działań turystycznych i edukacyjnych.”

 

Jednak zdaniem wicedyrektora Rafała Mańkusa z Muzeum Zamkowego w Malborku, jest trochę za wcześnie, b­y mówić o kompletnym dokumencie dla ministerstwa.

- Jeśli ktoś twierdzi, że taka koncepcja jest już gotowa, to jest to pewne nadużycie – mówi Rafał Mańkus, wicedyr. ds. marketingu i administracji Muzeum Zamkowego w Malborku. - Stworzyliśmy pewną koncepcję, nawiązaliśmy też do tzw. czynnika społecznego, to jednak nie jest jeszcze finalny dokument. Co on zawiera wolałbym nie zdradzać przed przekazaniem go ministrowi J. Sellinowi. Byłoby nietaktem, gdyby pan minister dowiedział się o tym dokumencie z mediów. Myślę, że jeszcze za wcześnie na konsultacje społeczne, bo nie wiemy jakie będą dalsze decyzje władz, zwłaszcza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jedno jest pewne trwają intensywne prace nad koncepcją wykorzystania sztumskiego zamku i wkrótce poznamy odpowiedź czy propozycje zostaną przyjęte przez ministra. Może nawet dowiemy się czy zabytek w Sztumie zostanie przekazany pod zarząd MZ w Malborku.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (1)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
redakcja_
wawrzyniec_mocny 25.01.2017, 12:25
jak będzie tak wygladac jak teraz, to pewnie!
GMB
GMB 25.01.2017, 10:45
To nie jest zamek, to jest kurnik. To nigdy nie sprowadzi turystów.
kx
kx 24.01.2017, 21:06
W mieście, które ma taki potencjał turystyczny inwestycja w zamek na pewno przyniosłaby korzyści, rozruszając Sztum