Wydanie nr 221/2020, Sobota 8.08.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Spotkanie w Dzierzgoniu w sprawie utrzymania dróg powiatowych – 12.01.2017

Spotkanie w Dzierzgoniu w sprawie utrzymania dróg powiatowych – 12.01.2017 fot. UM w Dzierzgoniu
Śmiertelny wypadek drogowy w Pietrzwałdzie, do którego doszło w ostatni wtorek 10 stycznia przed godz. 16.40, w którym śmierć poniosła mieszkanka Dzierzgonia poruszył lawinę komentarzy i wywołał dyskusję nad stanem utrzymania dróg powiatowych. Tuż po tragicznym zdarzeniu w Pietrzwałdzie, odbyło się 12 stycznia spotkanie w Urzędzie Miejskim w Dzierzgoniu starosty sztumskiego z burmistrz Dzierzgonia. Tematem było zimowe utrzymanie dróg.

Burmistrz Dzierzgonia, Elżbieta Domańska wydała w sprawie zimowego utrzymania dróg i w nawiązaniu do wspomnianego wypadku specjalne oświadczenie. Adresatem pisma, które także opublikowaliśmy w naszej telewizji byli starosta Wojciech Cymerys i urzędnicy starostwa odpowiedzialni za prace drogowe.

 

Zdaniem burmistrz Domańskiej wielokrotne prośby o zintensyfikowanie prac zabezpieczających drogi nie przyniosły oczekiwanego skutku. Oświadczenie stało się przyczynkiem do spotkania starosty Cymerysa z pracownikami (wicestarostą Antonim Downarowiczem i naczelnikiem Wydziału Transportu i Dróg w Starostwie Powiatowym w Sztumie) i burmistrz Dzierzgonia.

 

Poprosiliśmy starostę sztumskiego o ustosunkowanie się do zarzutów, mówiących o niewystarczającym przygotowaniu dróg powiatowych.

 

- Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani burmistrz na kanwie listu, który upubliczniono, gdzie zarzuca się nam katastrofalny stan dróg powiatowych i to, że przyczyną ostatniego wypadku w Pietrzwałdzie była śliska nawierzchnia – relacjonuje starosta Cymerys. - Uważam, że nie była to jedyna przyczyna. Cieszę się jednak, że doszło do tego spotkania, bo mogliśmy wyjaśnić zasady zimowego utrzymania dróg powiatowych. Nie było u nas parę lat zim i wszyscy odzwyczaili się, że mogą wystąpić złe warunki drogowe tj. oblodzona, śliska jednia. Nie można za wszystkie nieszczęścia winić przygotowania dróg! Nie można stosować takiej narracji... Koło Dąbrówki na drodze 515 zderzyły się dwa tiry i jakoś nikt nie winił za to zarządcy drogi, a tu pojawia się taka narracja. Na kilometr drogi powiatowej państwo przyznało nam ok. 1700 zł na rok na 300 km dróg powiatowych, natomiast droga krajowa to już 50 zł/km, ale tych posypań piaskiem może być nawet 12 na dobę!

 

Zdaniem starosty wypadek w Pietrzwałdzie był spowodowany nadmierną prędkością, bo do dachowania auta inaczej, by nie doszło. Według starosty Cymerysa, samych dróg powiatowych nie da się utrzymać w takim stanie, jak drogi krajowe, bo zwyczajnie nie ma na to takich samych środków.

 

- Dlaczego nie mówiło się, że dwie osoby, które były przypięte pasami wyszły bez szwanku, a jedna która ich nie zapięła zginęła? - zadaje pytanie starosta...

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.