Wydanie nr 21/2021, Czwartek 21.01.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Agnieszka, Patrokles, Epifani, Jarosław, Jarosława, Krystiana, Józefa, Awit, Awita
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

Honorowi dawcy krwi odznaczeni. Uroczysta Rejonowa Akademia z okazji "Dni Honorowego Krwiodawstwa" Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku - 26.11.2016

Honorowi dawcy krwi odznaczeni. Uroczysta Rejonowa Akademia z okazji fot. Zakład Karny w Malborku, Urząd Miasta Malborka
W sobotę 26 listopada br. w Urzędzie Miasta Malborka odbyła się Uroczysta Rejonowa Akademia z okazji "Dni Honorowego Krwiodawstwa" Polskiego Czerwonego Krzyża. Przybyłych na uroczystość gości i krwiodawców przywitał Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Malborku Pan Mirosław Czapla.

 

Urząd Miasta Malborka

Podczas Akademii zostały wręczone liczne odznaczenia za wybitne osiągnięcia w Honorowym Krwiodawstwie, za długoletnie, bezinteresowne oddawanie krwi, za najpiękniejszy dar humanitarny z własnej potrzeby serca ratując życie potrzebującym, jak również za wieloletnią działalność, trud, poświęcenie oraz pomoc w organizowaniu i propagowaniu Honorowego Krwiodawstwa, za całoroczny poświęcony czas na rzecz PCK.

Kryształowe serce przyznano Pani Teresie Rybka (odznaka wręczona będzie 10 grudnia br. na uroczystej akademii wojewódzkiej w Gdańsku). 

Odznaką honorową Zasłużony Krwiodawca Pomorza odznaczony został Pan Daniel Tolka - dekoracji dokonał Pan Sławomir Bochniak - Wiceprzewodniczący Pomorskiej Okręgowej Rady Honorowych Dawców Krwi. 

Za wieloletnią działalność, trud, poświęcenie oraz pomoc w organizowaniu i propagowaniu Honorowego Krwiodawstwa, za całoroczny poświęcony czas na rzecz organizacji Kapituła Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża wyróżniła: 

Odznaką honorową Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia Panią Elżbietę Lange

Odznaką honorową Polskiego Czerwonego Krzyża IV stopnia Pana Jerzego Kurpińskiego
(odznaczenia zostaną wręczone 10 grudnia br. na uroczystej akademii wojewódzkiej w Gdańsku).
W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny, bezinteresowne, długoletnie oddawanie krwi Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża nadał: 

Odznakę - Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia: 

 • Pan Marek Charzewski
 • Pan Piotr Tobiasz
 • Pan Tomasz Potowski 

Odznakę - Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia: 

 • Pani Renata Berg
 • Panowie Maciej Miechowski, Tomasz Klang, Dawid Stankiewicz, Adam Kownacki, Przemysław Kowalewski, Kamil Zieniewicz, Marcin Marciniak. 
 • Odznakę - Załużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia:
 • Panie Katarzyna Gross, Renata Jakubiak
 • Panowie Adrian Wiklandt, Marcin Cieśiński, Andrzej Sobczak, Tomasz Leszczyński, Wojciech Kamiński, Kamil Rohde, Michał Siemaszkiewicz,

Wyróżniono również osoby, które na co dzień zajmują się propagowaniem Honorowego Krwiodawstwa na terenie naszego powiatu oraz zapał i zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz organizacji. (Teresa Rybka, Ewa Potoplak, Izabela Krzemianowska-Starzec, Jerzy Kurpiński, Witold Samborski, Zbigniew Michnicz, Mariusz Harasimowicz). 

Pan Wojciech Cymerys - Starosta Powiatu Sztumskiego wyróżnił najbardziej zasłużonych honorowych krwiodawców z powiatu, są to: Bogdan Figura, Andrzej Strzelczyk, Mirosław Rzepka, Bartosz Podolski, 

Z Gminy Stare Pole uhonorowano: Adam, Podwojewski, Zbigniew Konkolewski, Tadeusz Szmańda. 

Władze Gminy Wiejskiej Malbork uhonorowały: Jerzego Bednarz oraz Piotra Gajkowskiego

W Gminie Lichnowy uhonorowano Panów: Wojciech Szodrowski, Władysław Meier

W Gminie Nowy Staw: Pana Kazimierza Wlazło, który zarazem jest rekordzistą Miasta i gminy Nowy Staw a w jego kartotece widnieje ponad 70, oddanych litrów tego najcenniejszego leku.

Następne na ręce swoich podwładnych zaangażowanych w oddawanie krwi i propagowanie krwiodawstwa, wyróżnienia przekazali dyrektorzy zakładów karnych  Pana Płk. Jana Morozowskiego z Zakładu Karnego w Sztumie oraz Pana Ppłk.
Mirosława Burczyka z Zakładu Karnego w Malborku. 

Podczas spotkania wyróżniono również wieloletnich krwiodawców, osoby zaangażowane w działania organizacji oraz osoby, które na swoim koncie mają rekordowe ilości oddanej krwi. 
Są to Panie i Panowie: Stanisława Peszyńska, Magdalena Karch, Elżbieta Sowa, Renata Berg, Tomasz Klang , Maciej Wiechowski , Stanisław Kornalewski , Tomasz Zienkiewicz, Renata Jakubiak, Katarzyna Gross, Michał Siemaszkiewicz, Wojciech Kamiński, Tomasz Leszczyński, Piotr Tobiasz, Tomasz Potowski, Elżbieta Lange, Mirosław Bąk, Adam Trzciński.  

Na niewątpliwą pochwałę, ogromny szacunek zasługuje Pan Jerzy Kurpiński. Rekordzista, który oddał ponad 72 litry krwi. Otrzymał on nagrodę, ufundowaną przez Burmistrza Malborka Marka Charzewskiego.

Informacja: 82-200.pl

 

Zakład Karny w Malborku

W dniu 26.11.2016 r. w Urzędzie Miasta Malborka odbyła się kolejna Akademia Miejska Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, w której udział wzięli min. funkcjonariusze z malborskiej oraz sztumskiej jednostki penitencjarnej


W tym roku z malborskiej jednostki Odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi otrzymał st. kpr. Wojciech Kamiński. Trzech funkcjonariuszy otrzymało natomiast wyróżnienia z rąk Dyrektora ppłk. Mirosława Burczyka.
W malborskiej jednostce Klub HDK PCK działa od 17.09.1993 r. W tym roku minęła już 23 rocznica powstania klubu. Na uwagę zasługuje fakt, że łącznie od tego czasu nasi Honorowi Dawcy Krwi oddali prawie 400 litrów krwi. 
Klub HDK liczy sobie 24 członków, obecnie jego prezesem jest mł. chor. Adam Trzciński, wyróżniony Odznaką Honorową PCK IV Stopnia. Członkowie Klubu co roku uczestniczą w uroczystych akademiach organizowanych w Urzędzie Miasta Malborka oraz uroczystych spotkaniach na terenie Zakładu Karnego w Malborku. W grudniu 2015 r. brali udział w Pomorskiej Gali Honorowych Dawców Krwi w Gdańsku.

W trakcie uroczystości najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczane zostają odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia, Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce”. Na uwagę zasługuje fakt, iż „Kryształowe Serce” w listopadzie 2014 r. otrzymał st. sierż. sztab. Jarosław Wodziński, a w roku 2015 został odznaczony odznaką Honorowego Dawcy Krwi „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Również wielu innych funkcjonariuszy malborskiej jednostki w związku ze swoim zaangażowaniem w krwiodawstwo zostało wyróżnionych różnego rodzaju odznaczeniami.
    

W tym roku już po raz trzeci funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Malborku wraz z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Zakładzie Karnym w Malborku przystąpili do akcji "Nasza krew – nasza Ojczyzna" pod patronatem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK obchodzone są co roku w listopadzie. Jest to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi. Celem akcji jest uczczenie Narodowego Święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, popularyzacja honorowego krwiodawstwa i dawstwa szpiku kostnego oraz pozyskanie nowych krwiodawców w oparciu o zasady działania i statut Polskiego Czerwonego Krzyża. Funkcjonariusz publiczny dbający o praworządność i bezpieczeństwo obywateli powinien być kojarzony z niesieniem pomocy i ratowaniem życia ludzkiego. 
  

W dniach 17.11.2016 r. oraz 01.12.2016 r. przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 i 3 w Malborku zostanie podstawiony tzw. Krwiobus, czyli mobilny punkt poboru krwi, a przy jego obsłudze będą pomagać również krwiodawcy z klubu HDK PCK przy Zakładzie Karnym w Malborku. Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi dziękujemy za cząstkę siebie, jaką bezinteresownie oddajecie nieznanym ludziom, chorym w szpitalach oraz za pomoc i pracę jaką wykonujecie promując ideę honorowego krwiodawstwa. Jeśli ktoś chciałby oddać krew lub zarejestrować się jako dawca szpiku – nic straconego! Zapraszamy wszystkich chętnych do Oddziały Terenowego RCKIK z Gdańska, który znajduje się na II piętrze budynku Szpitala Powiatowego w Malborku. Punkt jest czynny w poniedziałki, wtorki i czwartki od godz. 7.00 do godz. 12.00. Krew mogą oddać osoby od 18 do 60 roku życia, ale jeśli cieszą się dobrym zdrowiem, za zgodą lekarza wiek krwiodawców może wydłużyć się nawet do 65 urodzin.


Tekst:  kpt. Monika Morozowska
Zdjęcia: st. sierż. sztab. Jarosław Wodziński 

 

Opis i zdjęcia: Zakład Karny w Malborku, Urząd Miasta Malborka

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.