Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz skorzystać z rachunku osobistego. Warto jednak mieć świadomość, że posiadanie typowo firmowego konta wiąże się z wieloma zaletami. Zaletami, które dają dużą przewagę w porównaniu z rachunkami dedykowanymi klientom indywidualnym.
- Łatwiejszy dostęp do firmowych finansów
Posiadając konto firmowe, masz łatwy dostęp do finansów przedsiębiorstwa. Możesz wygodnie kontrolować wpływy i wydatki, dzięki czemu zachowujesz płynność finansową. Wiesz, na jakie inwestycje możesz sobie pozwolić. Ponadto masz świadomość, że pieniądze pochodzące z działalności przeznaczasz wyłącznie na rozwój firmy.
Możesz ubiegać się o kredyt przy minimum formalności
Mając konto dedykowane przedsiębiorcom, historia przychodów firmy jest bardzo czytelna. Przydaje się to wówczas, gdy starasz się o kredyt firmowy. Jeśli składasz wniosek w banku, w którym posiadasz rachunek, formalności są ograniczane do minimum - nie trzeba bowiem przedstawiać wyciągów z konta. Jeżeli natomiast ubiegasz się o kredyt w innym banku, wówczas wystarczy wydrukować miesięczne zestawienia przychodów i kosztów.
Rozgraniczasz pieniądze osobiste i firmowe
Posiadając konto indywidualne do celów osobistych i firmowych, tak naprawdę ciężko jest rozgraniczyć finanse. Nigdy nie wiesz, z jakich środków akurat korzystasz. Zakładając konto przeznaczone dla przedsiębiorców, znacznie łatwiej ograniczyć wydatki, korzystając np. z pieniędzy firmowych.
Konto firmowe możesz mieć za 0 zł
Wiele osób rezygnuje z konta firmowego, chcąc poczynić oszczędności - powszechnie uważa się, że to konta osobiste są darmowe. Tymczasem i konto dedykowane przedsiębiorcom możesz mieć za 0 zł. Oznacza to m.in. brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku, brak opłat za wydanie i korzystanie z karty, darmowe przelewy standardowe czy darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).
Chcesz mieć konto firmowe? Dowiedz się, jakie wybrać
Skoro już wiesz, jaką przewagę mają konta firmowe nad osobistymi, czas zastanowić się nad konkretną ofertą. Dobrze jest porównać dostępne propozycje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom. Musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, czyli:
- opłaty za prowadzenie konta
O ile zwykle bank nie pobiera opłat za otwarcie rachunku firmowego, tak na porządku dziennym są opłaty za prowadzenie konta. Ich wysokość jest różna, w zależności od oferty konkretnego banku. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre banki nie pobierają opłat z tego tytułu, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.
- opłaty za przelewy standardowe
Większość banków zarabia na opłatach związanych z dokonywaniem przez przedsiębiorcę przelewów. Ale i w tym przypadku można sporo zaoszczędzić - wystarczy wybrać bank, który nie pobiera opłat za przelewy standardowe - nie tylko do ZUS czy urzędu skarbowego, ale również do innych odbiorców. Zakładając, że miesięcznie dokonujesz 20 przelewów, a prowizja wynosi 1 zł, rocznie zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.
Jeśli nie wiesz, jaki rachunek bankowy wybrać, sprawdź ranking kont na https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych.