Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zawieszasz działalność – pamiętaj o skutkach - 14.11.2016

W okresie jesienno-zimowym gorsza koniunktura skłania wielu właścicieli małych firm do zawieszenia działalność. Inni w ciągu roku wielokrotnie zawieszają działalności, traktując to, jako sposób zmniejszenia kosztów. Jednak nie wszyscy mają do tego prawo. Nie mogą tego zrobić np. zatrudniają pracowników. Przerwa w działalności nie zawsze jest opłacalna. Co prawda w tym okresie przedsiębiorca oszczędza na bieżących składkach, ale brak ich na jego indywidualnym koncie emerytalnym w przyszłości odbije się na wysokości emerytury. Ponadto nie wolno wtedy prowadzić działalności gospodarczej, a to może się wiązać utartą zamówień, czy kontrahentów. Należy pamiętać, że ZUS nie uzna za prawidłowy okresu zawieszenia krótszego niż 30 dni. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek z końcem listopad może wznowić działalność dopiero z końcem grudnia. Niedopilnowanie wymaganego okresu zawieszenia wiąże się dla przedsiębiorcy z realną stratą, gdyż ZUS naliczy składki należne za okres zawieszenia wraz z odsetkami. Częstym błędem powodującym nieskuteczność zawieszenia jest zawieszenie działalności w formie spółki cywilnej tylko przez jednego ze wspólników, podczas gdy reszta dalej prowadzi wspólną działalność.

 W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, ale ma prawo przystąpić do nich dobrowolnie. Może także przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, co zapewni mu prawo do bezpłatnego leczenia. Nie może natomiast przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ani wypadkowego, a więc w razie kłopotów zdrowotnych nie ma prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego, co może być problem w razie chorób przewlekłych lub poważnego wypadku.

                  Informację o zawieszeniu działalności przedsiębiorca - osoba fizyczna przekazuje tylko do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy. Stamtąd przekazywana jest do ZUS, który sam sporządza dokumenty wyrejestrowujące przedsiębiorcę jako płatnika składek i osobę ubezpieczoną.

            Trzeba pamiętać, że wyrejestrowani zostaną także członkowie rodziny przedsiębiorcy i osoby współpracujące, wcześniej zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym zostaną one bez osłony ubezpieczeniowej np. prawa do bezpłatnego leczenia. Wznowienie działalności nie następuje automatycznie, nawet jeżeli w złożonym wniosku została wskazana końcowa data zawieszenia. Konieczne ponowne złożenie wniosku CEIDG-1. Nie należy zapominać o wizycie w ZUS, gdyż na podstawie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej ZUS ponownie rejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek, ale to on sam musi złożyć dokumenty zgłoszeniowe do ubezpieczeń.

Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.