Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

„Mapa i terytorium” - zaproszenie na cykl debat regionalnych – 03.10.2016

„Mapa i terytorium” - zaproszenie na cykl debat regionalnych – 03.10.2016 fot. Materiały promocyjne organizatora
„Mapa i terytorium” to cykl debat regionalnych, które stanowią rozpoznanie sytuacji w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności poza Trójmiastem. Debaty odbędą się w ramach Kongresu Kultury Pomorskiej w 4. miejscowościach m.in. w Dzierzgoniu.

Przede wszystkim chodzi o to, by wysłuchać wszystkich zainteresowanych miejscem i znaczeniem kultury w naszej społeczności. Hasło Kongresu brzmi: „Kultura porozumienia”.

 

- Nasze zaproszenia kierowane będą do artystów, twórców, prowadzących instytucje kultury, organizacje pozarządowe, aktywistów, animatorów, menedżerów, sponsorów, przedstawicieli grup nieformalnych, urzędników oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych – mówią organizatorzy debat.Debaty stanowią ważny element rozpoznania danego subregionu, jego specyfiki merytorycznej i finansowej, co ma zmierzać do postawienia diagnozy na temat stanu pomorskiej kultury, w tym określenie potrzeb i celów. Celem debat jest kulturalne zmapowanie Pomorza i stworzenie ogólnodostępnej bazy danych. Debaty mają również ukazać bogactwo i różnorodność kultury pomorskiej, a także promować dobre praktyki środowiskowe i ponadregionalne. Każda z debat niesie ze sobą integrowanie środowiska kulturalnego na Pomorzu, w tym wypracowanie wspólnych komunikatów przedkongresowych. 

 

Harmonogram debat regionalnych:
 

 • 3 października Dzierzgoń, Wytwórnia Kultury „Bo-Tak”
 • 6 października Słupsk, Teatr Rondo
 • 8 listopada Pruszcz Gdański, Faktoria Kultury
 • 15 listopada Wejherowo, Filharmonia Kaszubska. Na wszystkie debaty i część artystyczną. wstęp wolny Więcej informacji na stronie: http://kongres.pomorzekultury.pl/
 • 3 października 2016, Dzierzgoń, Wytwórnia Kultury „Bo-Tak”, ul. Elbląska 7
 • godz. 10.00-14.00 – debata
 • godz. 15.30 - pokaz specjalny spektaklu "Sztetl Welt" Teatru 3.5

 

Zasięg terytorialny - powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski.

Zaproszeni paneliści: Monika Jastrzębska-Opitz – dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury; Marek Kurkiewicz – dyrektor Teatru 3.5, Piotr Stec – Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego z Kwidzyna, Arkadiusz Rogowski – autor projektu Rogate Granie, przedstawiciel Malborskiego Centrum Kultury, Katarzyna Bednarek - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, przedstawiciel Malborskiego Centrum Kultury

 

Sztetl – Welt/Miasteczko – Świat

Reżyseria: Marek Kurkiewicz

Scenariusz: Zespół Teatru 3.5

Muzyka: collage

Obsada: Anna Szewczun, Dawid Pawella, Domela Grenda, Justyna Gregorkiewicz

Czas trwania: 40 minut.

 

Żyjąc w swoich krajach, miastach, miasteczkach, wsiach, tworzymy mikroświaty ze swoimi nawykami, zwyczajami i tradycjami. Budujemy mniej lub bardziej oswojone miejsca, w których czujemy się bezpiecznie. „U siebie- Wśród swoich- Tutejsi”. We wszystkich tych światach pragniemy się kochać, bawić, weselić wśród bliskich, zajmujemy się zwykłymi sprawami i wypatrujemy jutra, pomyślności i dobrobytu. Co jednak, gdy świat w którym żyliśmy zostaje zrównany z ziemią, a naszą codziennością staje się zwykła próba przeżycia? Strach nie pyta…Nie zna kontynentów, języków, krajów, wieku czy religii. Pragnienie życia nie nosi burki, jarmułki, długich lub krótkich włosów. Nie ma narodowości, kultury, czy religii. W każdym miejscu na ziemi ludzie po prostu chcą żyć, ale co zrobić gdy świat odwraca wzrok i zamyka drzwi. Odnoszący się do języka jidysz tytuł spektaklu to pretekst do wypowiedzi o pragnieniu życia, ucieczce od strachu i uniwersalnej potrzebie poprawy własnego losu. To opowieść o wypędzeniu.

Kongres ma pozwolić na zabranie głosu różnym formacjom, artystom i animatorom oraz na wytworzenie niezbędnej energii do działań wspólnych na rzecz regionu dzięki wypracowanym podczas Kongresu narzędziom: bazie adresowej czy wypracowaniu wspólnej deklaracji.

 

Cele:

- ukazanie bogactwa i różnorodności kultury pomorskiej

- podniesienia znaczenia kultury w życiu społeczności pomorskiej,

- zwiększenie udziału obywateli w kulturze na wszystkich etapach jej funkcjonowania

- wymiana dobrych praktyk, tworzenie najlepszych rozwiązań

- diagnoza stanu pomorskiej kultury, określenie potrzeb i celów,

- integracja środowiskowa

- wypracowanie wspólnego komunikatu oraz przyjęcie propozycji Kongresu - kulturalne zmapowanie i stworzenie bazy danych dostępnej dla wszystkich.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.