Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dożynki gminne w Dzierzgoniu. Pochwała tradycji i biesiadna zabawa – 18.09.2016

Dożynki gminne w Dzierzgoniu. Pochwała tradycji i biesiadna zabawa – 18.09.2016 fot. W. Mocny
Święto plonów to najważniejszy dzień w roku dla rolników. Nie inaczej było podczas tegorocznych dożynek w gminie Dzierzgoń. Choć ostatni rok był trudny dla całej branży (było na przemian sucho i deszczowo), to i tak gospodarze byli wdzięczni Opatrzności, że udało im się z sukcesem zakończyć żniwa. Podczas kazania w kościele oraz w przemówieniach podkreślano wagę chleba tą symboliczną, ale przede wszystkim tą praktyczną.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się dziękczynną mszą święta w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej pw. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu. Symbolicznie przekazano tam dary chleba i innych płodów rolnych oraz poświęcono okazałe wieńce dożynkowe.

 

Nie mogło obejść się bez parady, prowadzącej od bram kościoła, główną ulicą aż na Wzgórze Zamkowe, gdzie odbyła się zabawa połączona z biesiadą. A tam występy zespołów regionalnych. Była bezpłatna grochówka, pierogi, ciasta i kawa lokalnych organizacji wiejskich, a na koniec koncert zaproszonych zespołów. Słowem doskonała zabawa – biesiada dla całej rodziny.

Ogłoszono też wyniki konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejszy balkon. Dodajmy, że nie ograniczono się do jednego wyróżnienia. Za każdym razem grupa osób odchodziła ze sceny wyróżniona i z nagrodami.

 

Ksiądz proboszcz Mariusz Klimkowski podkreślał zarówno w kazaniu, jak w wywiadzie dla naszej telewizji znaczenie pracy, a zwłaszcza tej szczególnej - na roli.

- Gdy inni cieszą się wakacyjnym urlopem, dla rolników lato jest okresem najcięższej pracy, z której potem korzystamy wszyscy – mówił w kazaniu.

 

Zapraszamy do oglądania relacji wideo oraz galerii zdjęć z tegorocznych dożynek w Dzierzgoniu.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mola
mola 22.09.2016, 20:32
świetne zdjęcia