Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztumski ratusz planuje utworzenie trzech dodatkowych oddziałów przedszkolnych – 26.08.2016

Sztumski ratusz planuje utworzenie trzech dodatkowych oddziałów przedszkolnych – 26.08.2016 fot. Archiwum www.TVSztum.pl
W lutym br. informowaliśmy o niepokojach w samorządzie sztumskim, po tym jak Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wycofanie się z obowiązku szkolnego 6-latków. Pojawiły się obawy czy po tym jak rodzice pozostawią 6-latki w przedszkolach będą miejsca dla 3-latków. Teraz widać już konkretne działania Urzędu Miasta i Gminy Sztum w kierunku utworzenia dodatkowych oddziałów przedszkolnych.

Samorząd gminny ma w planach utworzenie 70 miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-letnich. Wszystko to w ramach programu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, w którym gmina Sztum wzięła udział. Jednak na jego rozstrzygnięcie musimy jeszcze poczekać przynajmniej do końca sierpnia, jeśli nie dłużej.


 - Program nosi nazwę: ”Z przedszkolem na Ty - upowszechnianie i podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Mieście i Gminie Sztum'' – informuje Natalia Kniaź – Kubacka z Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty w Sztumie. – Planowana realizacja wspomnianego projektu wynika z braku możliwości objęcia wsparciem wszystkich dzieci 3- i 4-letnich zgłaszanych do Ośrodków Wychowania Przedszkolnego. Potwierdzają to dane zawarte w diagnozie potrzeb rozwojowych przedszkoli podległych pod Miasto i Gminę, takie jak np. liczba dzieci zgłoszonych do przedszkoli w marcu 2016 roku, czy analiza liczby urodzeń w Mieście i Gminie Sztum. Na potrzebę utworzenia dodatkowych oddziałów przedszkolnych, wpływ miała także zmiana Ustawy o systemie oświaty, odnośnie zwolnienia z obowiązku szkolnego 6-latków. Konkurs nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Mamy nadzieję, że otrzymamy dofinansowanie, ponieważ w ramach złożonego przez nas projektu, chcielibyśmy nie tylko utworzenia 2 oddziałów przedszkolnych w Sztumie (50 miejsc) oraz 1 oddziału w Czerninie (20 miejsc), ale także: wzbogacenia oferty edukacyjnej przedszkoli o zajęcia dodatkowe, zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia oraz szkolenia kadry pedagogicznej.

 

Dodajmy, że wszystkie przedszkola publiczne w gminie zostały poddane diagnozie przedszkolnej. Jak widać przekonano się, że utworzenie dodatkowych oddziałów będzie niezbędne.

 

Wielu rodziców w naszej gminie zdecydowało, by nie posyłać dzieci do klas pierwszych. Jak podawaliśmy we wcześniejszej publikacji, już w lutym było wiadomo, że taka sytuacja może nastąpić. Wówczas Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sztumie zaleciła, by 55 dzieci rodzice nie posyłali do przedszkola. W związku z czym można się było spodziewać, że wspomniana część 6-latków trafi we wrześniu do zerówek. Ten fakt, jak również nie objęcie ustawowym obowiązkiem przedszkolnym 3-latków przez ustawę, spowodował że dla tych dzieci po prostu zabrakło miejsc.

W programie, który stworzył Miejsko – Gminny Zespół Oświaty znajduje się założenie dodatkowych zajęć z j. angielskiego oraz tzw. laboratoriów. Mobilne laboratorium przyjeżdżałoby do dzieci w przedszkolach w Sztumie i Czerninie.

 

Planowany budżet projektu wynosi ponad 1,070 mln zł.

 

Obecnie trudno mówić o dokładnych kosztach utworzenia nowych oddziałów, bo niewiadomo jakiej wysokości środki przeznaczy UM Woj. Pomorskiego. Termin rozstrzygnięcia konkursu według dokumentacji powinien nastąpić 31 sierpnia, ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, prawdopodobnie zostanie wydłużony.

 

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krysia
Krysia 26.08.2016, 20:22
Od dawna brakuje miejsc w przedszkolach w gminie. I co to za sztumski zwyczaj, ze rodzic musi odbierać dziecko ze szkoły do 16-ej?Akurat o 16-tej kończy pracę wiekszosc ludzi.
Marek
Marek 01.09.2016, 22:38 (odpowiedź do Krysia)
Bo to jest godzina tylko dla tych co pracują do 15.30 i mają pracę w Sztumie.
M
M 26.08.2016, 23:16 (odpowiedź do Krysia)
Dokładnie zgadzam się z powyższą wypowiedzią,to jest skandal z tą godz