Wydanie nr 225/2020, Środa 12.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jeszcze pół roku wykopalisk na al. Rodła. Opóźnienia przez prace archeologiczne – 28.07.2016

  • Wydanie nr 225/2020
  • 28 lipca 2016, 16:00
  • Wawrzyniec Mocny, Robert Kaczmarkiewicz
  • WiadomościInterwencje TV
  • 12 komentarze
Jeszcze pół roku wykopalisk na al. Rodła. Opóźnienia przez prace archeologiczne – 28.07.2016 fot. W. Mocny
W Malborku budowa drugiej nitki mostu postępuje naprzód. Oczywiste było, że będzie się to wiązało z olbrzymimi korkami. Mieszkańcy Malborka mieli nadzieję, że przynajmniej budowa drugiego pasa jezdni – do skrzyżowania al. Rodła z pl. Słowiańskim, przebiegnie sprawnie. Nic bardziej mylnego, prace archeologiczne, które niedawno się tam rozpoczeły potrwają jeszcze przynajmniej pół roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace nie tylko związane z budową drugiej nitki mostu, ale także z rozbudową ulic i dróg dojazdowych do głównej inwestycji. Wszystko to na odcinku ok. 2 km.

 

Przez średniowieczne mury...

Po odsłonięciu ok. 300 m pasa jezdni w al. Rodła okazało się, że kryje ona relikty średniowieczne, najprawdopodobniej z okresu panowania Zakonu Krzyżackiego.

Poskutkowało to zorganizowaniem przetargu na prace archeologiczne. Do naszej redakcji dzwonią zdenerwowani mieszkańcy twierdząc, że na rozkopanej ulicy nie widać postępów prac.

Niestety prace archeologiczne, nie są zwykłymi pracami budowlanymi, ale żmudną pracą, polegająca na powolnym odsłanianiu pozostałości średniowiecznego miasta. Zapytaliśmy zatem co takiego odkryto, że będą one musiały się ciągnąć przez conajmniej sześć miesięcy? Początkowo próbowano nas nawet nie dopuścić do terenu wykopalisk...

 

Most zgodnie z planem

Zdaniem Roberta Marszałka, dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku prace archeologiczne po prostu postępują zbyt wolno. Archeolodzy są zdania, że takiego tempa wymaga ich profesja. Niestety efektem końcowym oprócz, miejmy nadzieję ciekawych odkryć, będą korki, które potrwają sześć miesięcy dłużej. Sam most przez Nogat, zgodnie z zapowiedzią dyrektora Marszałka, zostanie oddany do użytku zgodnie z planem do 14 grudnia br.

 

Szczegóły w załączonym materiale wideo.

Wawrzyniec Mocny, Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
toja
toja 28.07.2016, 21:24
to tak wygladaja badania archeologiczne? kilkanascie razy na dzien przejezdzam i nikt tam badan nie robi odkryli kilka cegiel i co dna robia ? czy powinno podkop sie jakis zrobic głębszy to jakies zjeban.... lesery ci archeolodzy czy chu j jak sie zwia te lesery takie badania i podejmowanie decyzji za granica trwa 2 tygodnie to jakas patologia sie tym zajmuje chyba
Anna
Anna 28.07.2016, 18:33
to jakaś kpina, najlepiej zróbcie na miejscu odkrywek muzeum a mieszkańcy niech toną w korkach