Wydanie nr 270/2021, Poniedziałek 27.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Waplewo Wlk. Przedstawiamy wyniki II Edycji Konkursu Kultury i Tradycji Szlacheckiej na Powiślu – 16.06.2016

Waplewo Wlk. Przedstawiamy wyniki II Edycji Konkursu Kultury i Tradycji Szlacheckiej na Powiślu – 16.06.2016 fot. Materiały organizatora
II edycja Konkursu Kultury i Tradycji Szlacheckiej na Powiślu, obejmująca tym razem powiaty: sztumski, malborski i kwidzyński okazała się niezwykle udana. Jury oceniało blisko 100 prac dzieci i młodzieży. Gala finałowa odbyła się w Pałacu Sierakowskich w Waplewie.

Co ciekawe prace przybierały przeróżną formę. Były prace literackie, multimedialne, reportaże, wywiady i fotoreportaże. Trzeba przyznać, że uczestnicy konkursu spisali się na medal. Wręczenie nagród miało miejsce 16 czerwca w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.

Honory od hrabiny Sierakowskiej

Sama uroczystość miała podniosłą atmosferę. Zapewne przyczynkiem do tego był udział w gali finałowej w Pałacu w Waplewie hrabiny Izabeli Sierakowskiej – Tomaszewskiej i kanclerza Przeoratu Orderu Św. Stanisława – Stefana Kukowskiego. Kanclerz uhonorował hrabinę Sierakowską okolicznościowym medalem 250 – lecia istnienia przeoratu.

- Prace, które do nas wpłynęły były na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym – mówi Piotr Stec, jeden z głównych organizatorów, członek Stowarzyszenia Samorządne Powiśle. - Dzieci wykonywały głównie prace plastyczne, młodzież potraktowała temat szerzej: prezentując makiety, prace mutimedialne i literackie. Muszę przyznać, że mieliśmy problem z przyznaniem głównych nagród, bo poziom był bardzo wysoki. Wśród laureatów znaleźli się m.in. uczniowie z Malborka.  Zainteresowanie konkursem jest na tyle wysokie, że zadecydowaliśmy, iż w przyszłym roku postaramy się u marszałka, by konkurs miał rangę wojewódzką. Wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w konkursie oraz składamy ogromne gratulacje!

Młodzież odkrywała karty historii

W tym roku tematyką, na której się skupiono były gniazda ziemiańskie Powiśla. Była też możliwość napisania pracy o rodzinie Sierakowskich, a także o tradycjach stołu wielkanocnego. Jedna z nagród została przyznana za kapitalny reportaż, opowiadający historię odzyskania jednego ze straconych obrazów z Pałacu Sierakowskich z dokumentami przekazania obrazu. Dodajmy, że przedstawiał on twarz Chrystusa, a znajdowałmsię przez całe lata w leśnictwie Tulice.

- W tym roku szczególnie zwracaliśmy uwagę na prace, które niosły ze sobą pewną nową, wartość dokumentalną. Jedna z dziewcząt dotarł do pani, która była guwernantką w majątku Donimirskich. Jeden z chłopców z kolei narysował swojego pradziadka, który był leśniczym hrabiów Sierakowskich. Zaciekawił nas też opis uczennicy LO w Sztumie, która opisała Dwór w Barlewicach. Zawierała m.in. rozmowy z właścicielami dworu, którzy wcześniej przywrócili świetność zniszczonemu zabytkowi i terenowi wokół.  Są to żywe historie, twórcze, potwierdzające historię tych terenów poprzez świadków historii. Moim zdaniem niektóre z tych prac są warte szerszego udostępniania, bo stanowią świetne scenariusze lekcyjne dla nauczycieli.

Dodajmy, podobnie jak w pierwszej edycji, przygotowano specjalnie wybity medal, który otrzymają laureaci zmagań i ich opiekunowie oraz atrakcyjne nagrody.

 

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu w kat. szkoły podstawowe i gimnazja:

Szkoła Podstawowa:

1.Jowita Lehle, 2. Anna Chrościcka, 3.Paulina Ratyńska, 3.Klaudia Kupnicka

Wyróżnienia: Philip Witka, Antonina Klimkowska

Gimnazjum -  praca multimedialna: 1. Olga Lech, 2. Dominik Wiechowski, 3.  Dominik Kruszewski

Wyróżnienia: Damian Włodarczyk, Klara Omieczyńska, Monika Matlewska, Anna Samsel,Angelika Grzywińska

Gimnazjum - praca literacka:

1. Nikola Tutlewska, 2. Julia Grębowska, 3. Agata Lityńska

Wyróżnienie: Julia Jędrusik

Gimnazjum - makieta, panel wystawowy:

1. Patrycja Lehle 2. Ewa Pawelczak 3. Klaudia Orlich

Wyróżnienie: Sara Smoter

Szkoła ponadgimnazjalna:

 1. Julia Kaczmarczyk, 2. Konrad Abramczyk, 3. Tomasz Lilewski

Opiekunowie:

Adam Langowski

Mariusz Krause

Małgorzata Krause

Aleksandra Puton

Justyna Marguardt

Barbara Jaskulska

Eleonora Karzarnowicz

Anna Rakowska

Mirosław Lech

Anita Grosz

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.